Kosova Kararı Emsaldir
Basından Seçmeler / 26 Temmuz 2010 Pazartesi Saat 06:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONGRA GEL Başkanı Remzi Kartal, Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Adalet Divanı’nın,

KONGRA GEL Başkanı Remzi Kartal, Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Adalet Divanı’nın, Kosova’nın tek yanlı bağımsızlık ilanını uluslararası hukuka uygun bulmasının doğru ve aynı zamanda emsal teşkil ettiğini söyledi.
‘Kosova’yı gören Kürdü görmüyor’

Uluslararası Adalet Divanı kararının bağımsızlık arayan halklara emsal teşkil edip etmeyeceği tartışması başladı. Adalet Divanı’nın kararı öncelikli olarak Bask, Katolanya, Abhazya, Güney Osetya, Karabağ, Kıbrıs ve Federe Kürdistan Bölgesi’ni yakından ilgilendiriyor. KONGRA GEL Başkanı Remzi Kartal, Lahey’deki mahkemenin kararının sadece Kosova’ya özgü olduğu iddialarına katılmıyor. Kartal, Kosova kararı ile bir zemin yaratılmak istendiğini, uluslararası hukukun da bu tür sorunlara hazırlanmakta olduğuna dikkat çekiyor.
Ayrılma talebinin uluslararası hukuka aykırı olmadığını kaydeden Kartal, birlikte yaşama koşulları kalmayan halkların bağımsızlıklarını ilan etmesinin meşru olduğunu söyledi. “Artık birlikte yaşama olanağı olmayan ve işin içine insanlık trajedisi gibi bir durum da girdiyse ayrılma hakkı meşrudur. Kosova’da, Sırpların yarattığı tablo bu’’ diyen Kartal, Adalet Divanı’nın kararının aslında krizi çözüme kavuşturduğuna dikkat çekti.

Kürt meselesi için olumlu

Kararın Kürtleri de çok yakından ilgilendirdiğine dikkat çeken KONGRA GEL Başkanı, ‘’Uluslararası alanda en fazla haksızlığa uğrayan ve en görmezlikten gelinen Kürtlerdir. Bu karar Kürt meselesinin çözümünü olumlu yönde etkileyecektir’’ dedi.
Remzi Kartal, Avrupa Birliği’nin aslında birlikte yaşama politikasını benimsediğini, birlik perspektifli hareket ettiğini, ancak Kosova ile bu konudaki politikasında da bir değişimin işaretini verdiğini kaydetti.

Kürtlerin ayrılma hakkı
Kartal, Türkiye ile birlikte eşit, özgür ve adil koşullarda yaşamak istediklerini, ancak şiddetin devam etmesi, Kürt meselesinin çözülmemesi durumunda Kürtlerin ayrılma hakkını kullanabileceğini vurguladı. Uluslararası kurumlar ve Adalet Divanı nezdinde Kürtlerin gerekli hukuki girişimleri araştırdığını kaydeden Kartal, “Hukuku girişimler zaten hep Kürtlerin gündeminde olacaktır. Ancak bu Türkiye’nin yaklaşımına bağlıdır’’ diyor.

Uluslararası hukukun bağımsızlık ilan etmek için herhangi bir engel içermediğine dikkat çeken Kartal şu hususlara dikkat çekti:
- Türk devleti, Kürt sorununu hala ‘terörizm’ olarak görüyor. Ancak Adalet Divanı’nın Kosova kararı bunun böyle olmadığını ortaya koyuyor. Bu yeni bir durumdur.

- Kürtler, Kürdistan Özgürlük Hareketi birlikte eşit koşullarda yaşama perspektifine sahiptir. Zaten bunun mücadelesini veriyor. Türkler sürekli çatışmayı, çözümsüzlüğü dayatır ve şiddetin uzamasına neden olur ise Kürtler tek taraflı olarak ayrılma hakkını kullanabilirler.

- Kosova’nın bağımsızlığını, ayrılma hakkını tanıyan ilk ülke Türkiye’dir. Kosova’nın, Kıbrıslıların ayrılma hakkını savunan Türkiye, Kürtleri görmezlikten geliyor. Ancak bu kararla birlikte, Türkiye artık yeni bir durumla karşı karşıya kalacaktır. Kürtler bunu net bir şekilde deklare edecektir. Türk devleti bir yol ayrımına gelmiş bulunuyor.

- Projelerimize, barış çağrılarımız Türk devleti savaşla, soykırımla, katliamla cevap veriyor. Şiddetin uzaması Kürtlerin zorunlu olarak birlikte yaşama olanağını ortadan kaldırıyor. Türk devleti artık ‘bildiğim gibi yürütürüm’ diyemez.

- Devletlerarası dengeler ve politika Kürtleri yüzyıldır görmüyor. Lozan Antlaşması’ndan sonra bu böyle… Yeni tablo ile durum değişikliği söz konusu olabilir. Bu yüzden Kosova kararı emsal teşkil ediyor.

- Kürtler kendi kimlikleriyle, dilleri ve coğrafyasıyla özerk bir yaşam içerisinde olmak istiyor. Bu da ancak yeni demokratik bir anayasa ile mümkündür.’

- Birlikte yaşamanın gereği olarak demokratik özerkliği formüle ettik. Türkler, bunu görmezlikten gelir ve şiddeti dayatırsa birlikte yaşama olanağı ortadan kalkar. Bu durumda da Kürtlerin ayrılma hakkı ortaya çıkıyor.- ANF

İsmet Kayhan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.