Erdoğan’ın Bitmişlik Sendromu ve Kayyumlar
Makaleler / 07 Ekim 2018 Pazar Saat 06:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siyasi ve ekonomik çıkmazın içinde bulunan Türk devleti, yeni bir çıkmazla karşı karşıya kalacağı bir dönemin içine giriyor.

Siyasi ve ekonomik çıkmazın içinde bulunan Türk devleti, yeni bir çıkmazla karşı karşıya kalacağı bir dönemin içine giriyor. AKP iktidarının yürüttüğü faşist, tek tipçi, şövenist politikaları sonucunda girdiği krizin içinden çıkmanın yolu olarak seçimleri görmektedir.  Tükenmişlik psikolojisinden kurtulamayan ve bunun üzerinden kendini var etmeye çalışan Hitlervari bir iktidarla karşı karşıya kaldığımız bir süreçten geçiyoruz.  Hitlerin katliamlarını aratmayan iktidar bu yeni dönemde yeni katliamları yapmak için seçim projelerini hayata geçirmektedir. Yerel seçimlere yaklaşıyoruz. Yaklaşan yerel seçimleri kendine göre ayarlayan, hilelerini şimdiden hazırlayan ve halkı sindirme politikası olarak hiç bitmeyen siyasi soykırım operasyonlara hız vermektedir. Bu bir tükenmişlik psikolojisinin somut örneğidir aslında. Hem iç hem de dış siyasette tükenmişliğin sendromunu yaşarken yine Kürt katliamlara imza atmayı hedeflemektedir. Kürtlere karşı sürdüğü barbarca savaşın dışında elinde siyaset yapacak bir argümanın kalmadığını bilen Erdoğan, yürüttüğü savaşı gittikçe derinleşmektedir. Kürtlerin kazanımlarını hazmedemeyen faşist iktidar her yerde Kürtlere saldırmakta ve siyasi soykırım operasyonlarıyla sindirme politikasını yürütmektedir.

Erdoğan’ın Hilekar Politikaları Doğrultusunda Seçimler

Kürtleri sindirme politikaları tarihte olduğu gibi günümüzde de faşist Erdoğan eliyle yürütülmektedir. Yerel seçimlerin yaklaşmaya başlamasıyla birlikte Erdoğan ve çeteleri yine iş başına geçti. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de kendi hilekar politikalarını devreye koymaya hazırlandıkları ortadadır. Nasıl ki 7 Haziran 2014 seçimlerinde Kürtlerin kazanımlarını hazmedemedi ve Kürtlerin kazandığı belediyelere tek tek kayyum atadıysa bu seçimde de Kürtlerin kazanımlarını yok etmek için şimdi den kayyum atayacağını söylemektedir. 2014 seçimlerinde BDP kazandığı belediyelere, 27 Mart 2017 tarihi itibariyle, DBP’li 103 belediyenin 83’üne kayyum atadı ve 89 belediye eş başkanını da tutuklattı. AKP iktidarı o dönemde de kayyum atamalarıyla belediyelere el koyarak vali ve kaymakamlarını atayarak Kürt halkının iradesini kırmaya yönelik politikalar uyguladı. Ancak yapılan bütün uygulamalara rağmen Kürtler kendi iradesine sahip çıkarak bütün alanlarda direnişlerini devam ettirdi ve ettirmeye devam ediyor. Bu direnişler karşısında Tükenmişlik sendromunu yaşayan Erdoğan, “Mart seçimlerinde birçok yerde yaptığımız gibi devletin, milletin parasını Kandil’e gönderdiğini tespit ettiğimiz belediye başkanını o görevde tutmayacağız” açıklamasını yaptı.  Erdoğan, bu açıklamasıyla aslında içinde düştüğü siyasi ve ekonomik krizin içinden çıkmak için yine Kürtleri hedef göstererek şimdiden direnişlerin ve kazanımların önünü kesmek yönelik politika geliştirdiğini iyi görmek gerekir.

Erdoğan Yine Kürt kazanımları üzerinde hesap yapmaktadır

Faşist AKP iktidarı, Yerel seçimlerde Kürt bölgelerinden oy alamayacağını çok iyi bilmektedir. Bunun için yürüttüğü algı operasyonları ve hilelerle halkın önünü kesmeye çalışarak istediği hedefe ulaşmanın hesabını yapmaktadır. Burada Erdoğan, “Kürtlere ister oy verin ister vermeyin ben yine istediğimi yapacağım ve belediyelerinize, kurumlarınıza kendi çetelerimi, yandaşlarımı, valilerimi ve kaymakamları atayacağım” mesajını vererek seçimi garanti altına almaya çalışmaktadır. Bununla birlikte Kürtlerin kazanımlarını kendi lehine çevirme politikasını da yürütmektedir.  Erdoğan’ın bu çırpınışları bitmişlik sendromunun ta kendisidir aslında. Daha seçimler yapılmamışken ve seçimler de kimin kazandığı belli olmamışken Erdoğan’ın içine düştüğü telaşı iyi okumak gerekir. Çünkü Faşist Erdoğan, Kürtlerin iradesinden ve direnişlerinde korkmaktadır. Bu korkuyu da kayyum atayarak kendini teselli etmeye ve korkusunu dindirmeye çalışmaktadır. Erdoğan, istediği kadar, istediği yere kayyum atasın Kürtlerin direnişleri her yerde devam edecektir. Erdoğan’ın unuttuğu bir şey var. Kürtler hiçbir zaman hiç güç karşısında boyun eğmemiş ve oyunlara gelmemiştir. Onun için Kürtler 7 Haziran 2014’te nasıl ki iradesine sahip çıktıysa bu yerel seçimlerde iradesine sahip çıkarak, Erdoğan’a güzel bir tokat vuracaktır.

Sara Gulan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): kayyim  belediye  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.