Direnişinle Beni Bul Anne
Makaleler / 29 Ağustos 2018 Çarşamba Saat 08:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumartesi Annelerinin, Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği 700’üncü hafta oturumu Türk İçişleri Soylu tarafından 'yasaklandı'. Kayıp yakınları, 23 yıl önce de işkence, darp, biber gazı ve coplanarak gözaltına alınmıştı.

Cumartesi Annelerinin, Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği  700’üncü hafta oturumu Türk İçişleri Soylu tarafından 'yasaklandı'. Kayıp yakınları, 23 yıl önce de işkence, darp, biber gazı ve coplanarak gözaltına alınmıştı. Tam 23 yıl geçti ama hala annelerin acı feryadı faşist diktatörler tarafından kesilmeye çalışılmaktadır. Kesilmeye çalışılan aslında yaptıkları zorbalık ve işkence edilerek kaybettirilen, katledilenlerin sesidir. Bu ses vahşete, zorbalığa, işkencelere, faşizme, vicdansızlığa ve diktatörlüğe dur diyenlerin sesidir. Faşist ve barbar Türk devletinin tarihten eksik olmayan barbarlığın somut örneğidir. 1990’lı yıllarda beyaz Toroslar alınarak, katledilen, işkence gören ve Faşist Türk devleti tarafından kayıp ettirilen binlerce insanın yürekli anneleridir cumartesi anneleri. 1995’te Emine Ocağı yaka paça gözaltına alıp darp eden ve 2018’te yine Emine Ocağı gözaltına almaya çalışan zihniyet aynı zihniyettir. AKP/MHP iktidarı ve Faşist Erdoğan’ın uşaklığını yapan İçişleri bakanı Soylu’nun cumartesi anneleri için yaptığı açıklamaya bakmak gerekir. Soylu, "Doğrudan doğruya terör örgütünün sözcülüğünü yapıyorlar, savunuyorlar, hiçbir şey yapamıyorsa eylemlerine sessiz ve tepkisiz kalıyorlar. Örgütlere bir 'poker yüzü̈' temin etmeye ve aslında bir meşruiyet alanı açmaya çalışıyorlar.

Terör örgütleri Türkiye’de her zaman bir istismar içinde olmuştur. Kadın istismarı yaptılar, çocuk istismarı yaptılar, etkin köken istismarı yaptılar, mezhep istismarı yaptılar. Bugün terör örgütleri, bu odaklar eliyle bir başka istismar alanı pesinde koşuyorlar, anne istismarı. Yapılmak istenen çok acıktır. Annelik kavramı üzerinden bir mağduriyet oluşturup, hem teröre bir mağduriyet maskesi giydirmeye çalışıyorlar, hem de toplumu ayrıştırmaya çalışıyorlar” diye açıklama yapmıştı. Anneler dövülerek yaka paça gözaltına alınıyor ve soyadı soylu olup soysuz açıklamalarda bulunan sözde Türk içişleri bakanı olan zatın annesi yok mu acaba? Annesine bu muamele yapılsaydı. Yine aynı açıklamalarda mı bulunacaktı. Hayır bulunmayacaktı. 700 haftadır başka bir ifadeyle 13.5 yıldır Galatasaray meydanında ellerinde zorla kaybedilenlerin fotoğrafı “ısrarla siz yaptınız unutturamazsınız” diyen annelerin onurlu direnişi anlatır cumartesi anneleri. Annelerin bu onurlu direnişinden korkan bir zihniyetin onursuzca saldırılarını gördük.  Anneler Çocuklarının akıbetini sorma haklarından hiç vazgeçmediler. “Eminönü’ de gezerken kaybolmadıklarından” kendi isimleri kadar emindiler. Üstelik hakikattiler. Bedenler kaybedildikçe, beden oldular, söz oldular, unutturulmasına izin vermediler. Sadece “kayıp yakını” değildiler. Devletin kaybettiklerinin kendisi oldular. Onun için bu gün devletin içişleri bakanı çıkıp ta annelerin istismar edildiğini, terör örgütleri tarafından kullanıldığını, toplumu ayrıştırmaya çalıştığını söylüyor. Korkan bir zihniyetin sesidir bu. Toplumu ayrıştırdıklarını, kurdukları çeteleri toplumun üstüne salan bu zihniyet değil mi peki?

Bu gün toplumu kaosa sürükleyen, ayrımcı politikalarıyla kendilerine muhalif olanları, kendileri gibi düşünmeyenleri, işkencelerde, cezaevlerinde, sokak başlarında katleden Soylu zihniyetinin ta kendisidir. Bu gün cumartesi annelerine yani “direnişçi annelere” yapılan saldırının altında yaptıkları katliamların açığa çıkmasını engelleme yönelik bir saldırı değilmidir. Evet yapılan bu barbarca saldırının altında Soylu zihniyetinin kirli katliamları bulunmaktadır. Anneler istismar ediliyormuş evet anneler istismar ediliyor 13 yıldır anneleri yaka paça gözaltına aldığında, cezaevlerine tıktığında, evlatlarına ait kemiğe dahi razı olan anneleri gaddarca yerlerde sürükleyen sen ve senin emir verdiğin uşakların değil mi? şimdi kim kimi istismar ediyor. Kim terör örgütlerine hizmet ediyor ortadır. Yıllardır annelerin acılarına, çığlıklarına kulak tıkayan ve yeri gelince “Anneler ağlamasın Cennet Annelerin ayakları altındadır” demek kirli politikalarınızın üstünü örtemez. Evet Cennet annelerin ayakları altındadır ama siz o anneleri ayaklarınızın altına aldınız. Annelerin sürdüğü direniş bütün kirli politikalarınıza bütün insanlık dışı uygulamalarınıza rağmen evlatların sesi olmaya devam edecekler. Siz ve sizin kirli zihniyetiniz o sesi kesemeyecek ve giderek daha yüksek bir sesle “direnişinle beni bul anne denilecek”. Annelerin onurlu direnişini selamlıyoruz……

Sara Gulan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): AKP  MHP    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.