‘Irak savaş uçakları Şengal’deki PKK mevzilerini bombaladı’ haberine yalanlama
Haberler / 24 Temmuz 2018 Salı Saat 06:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ŞENGAL – Türkiye ve Güney Kürdistan’da eş zamanlı servis edilen “Irak savaş uçakları Şengal’deki PKK mevzilerini bombaladı” haberi, Şengal’de ulaştığımız kaynaklarca haberin gerçeği yansıtmadığını, bu tür haberlerle Şengal’deki Êzidî halkını başta Türk devleti ve DAIŞ olmak üzere defalarca Êzidî halkın fermanında yer alan güçlerin hedefi haline getirmek olduğu belirtildi.

Türkiye ve Güney Kürdistan’da eş zamanlı servis edilen “Irak savaş uçakları Şengal’deki PKK mevzilerini bombaladı” haberi, Şengal’de ulaştığımız kaynaklarca haberin gerçeği yansıtmadığını, bu tür haberlerle Şengal’deki Êzidî halkını başta Türk devleti ve DAIŞ olmak üzere defalarca Êzidî halkın fermanında yer alan güçlerin hedefi haline getirmek olduğunu belirtildi.

Özellikle K24 Şengal muhabirinin verdiği bilgiye dayandırarak Türk ana akım medya ve Güney Kürdistan’da yayın yapan medya kuruluşları, eş zamanlı olarak “Irak savaş uçakları Şengal’deki PKK mevzilerini bombaladı” haberini servis edilmesine Şengal halkından tepki geldi.  

Haberde “Irak güçlerinin operasyonu PKK kaynakları tarafından doğrulanırken, Bağdat yönetimine ait 8 savaş uçağının 16:30 sularında Şengale bağlı Geli Kersi bölgesindeki PKK mevzilerine saldırdığı bildirildi” şeklinde iddiasında bulunan haberlerin doğru olmadığını belirten Geli Kersi sakinlerinden Menur Şahdî, bu tür haberlerle yine Êzidî halkı düşman olarak gören başta işgalci Türk devleti ve onun yandakçılarının hedefi haline getirmeye çalışmak olduğunu söyledi.

 

‘ÇEKİLMEDEN ÖNCE DE ZATEN HPG’LİLER GELİ KERSİ BÖLGESİNDE YOKTU’

DAIŞ mazlum Êzidî halkına yani Şengal’e saldırırken her kes kaçarken HPG’liler tüm engellemelere rağmen canlarını ortaya koyarak Şengal halkını koruduğunu dile getiren Şahdî, “Şimdi Güney Kürdistan yönetimi başta olmak üzere kürtler ve bölgedeki güçler DAIŞ’e karşı itibarlarını kurtardıkları için  HPG’lilere minnet duymaları gerekirken, Irak hükümeti üzerinden PKK’lilerin hala bölgede olduğunu algısını yaratmaya çalışmak ve tüm Êzidî halkına yönelik katliamlar yapan güçlere gerekçe yaratma peşindeler. Zaten PKK’liler Şengal’den çekilmeden öncesinde de haberde belirtilen Geli Kersi bölgesinde HPG’liler yoktu. Onun için Irak savaş uçakları PKK mevzilerini vurdu şeklindeki haberler gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Geçtiğimiz Mart ayında açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, “3 Ağustos 2014 koşullarının ortadan kalktığını, Ezidilerin artık örgütlü bir toplum olduğunu, Şengal ve çevresinde güvenliğin sağlandığını, bu nedenle gerilla güçlerinin çekileceğini” belirtmişti. KCK açıklamasında, “Ezidiler’e karşı ister Bakur’da, ister Rojava’da, ister Başur ve Irak’ta nereden saldırı olursa olsun yanlarında olacağımız tartışmasızdır. Gerilla, Ezidileri soykırımdan kurtarma amaçlı Şengal’e müdahale etmiştir. Gerilla bu amaca ulaşmanın güveni ve huzuruyla Şengal’den çekiliyor” açıklamasıyla, bölgeden güçlerini çekmişti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): irak  sengal  HPG  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.