TC Devleti Efrin’de YPG-YPJ’ye Karşı Çaresiz Kalıyor
Haberler / 23 Temmuz 2018 Pazartesi Saat 10:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EFRİN- Efrin’de işgal sonrası sivil halka yönelik hırsızlık, talan, taciz, kaçırma, evlerini yıkma, öldürme ve daha birçok dayatma ve uygulamada bulunan Türk ordusu ve çeteleri, YPG-YPJ’nin gerçekleştirdiği etkili eylemler karşısında çaresiz kalıyor.

Efrin’de işgal sonrası sivil halka yönelik hırsızlık, talan, taciz, kaçırma, evlerini yıkma, öldürme ve daha birçok dayatma ve uygulamada bulunan Türk ordusu ve çeteleri, YPG-YPJ’nin gerçekleştirdiği etkili eylemler karşısında çaresiz kalıyor. Bu eylemlere cevap olamayan çeteler halka dönük saldırılarını arttırıp intikamı sivillerden almaya çalışıyor.

Efrin’in işgali sonrası ikinci bir hamle başlatan YPG savaşçıları, Çağın Direnişi’nin ikinci hamlesi kapsamında TC ve çetelerine yönelik birçok etkili eylem gerçekleştirdi. Sonuç olarak büyük kayıplar veren TC ve ona bağlı çete gruplarının artık çaresiz kaldıkları belirtiliyor.

YPG-YPJ’nin eylemleri karşısında şaşkına dönen çeteler kendi aralarında da karmaşa içine giriyor. Bu eylemlere paralel olarak çeteler ile TC arasında derin anlaşmazlıklar ve iç çatışmalar yaşandığı da belirtiliyor. Bu nedenle son dönemde korkuya kapılan TC ve çeteleri, Efrin halkı üzerinde işkence, baskı, katliam ve kaçırma gibi uygulamalarını artırmaya başladı. Efrin’de istikrarı sağlayamayan TC devleti, bölgeyi kontrol altında tutmak için çaresiz kalmış durumda. Eylemlere karşı çözümsüz kalan TC devletinin, Raco, Kevirê ker ve Şadiya köyü ile Efrin-Cindirês arasındaki bölgeleri savaş uçaklarıyla bombaladığı öğrenildi.

 

TC DEVLETİNİ ÇILGINA ÇEVİREN EYLEMLER

Çağın Direnişi ikinci hamlesi kapsamında TC ve çetelerinin aldığı darbeler ve verdiği büyük kayıplar kendi aralarında da anlaşmazlıklara neden oluyor ve çeteler ile Türkler arasında güvensizlik baş gösteriyor. Psikolojik ve moral bakımından çetelerin çöküntü yaşadığı ve kendi içi anlaşmazlıkların da neden olduğu çatışmalar yaşandığı yerel kaynaklar tarafından bildiriliyor. YPG- YPJ savaşçılarının gerçekleştirdiği ve Türk çetelerini çılgına çeviren eylemlerden bazıları şöyle:

YPG, 30-06-2018 tarihinden 03-07-2018 tarihine kadar düzenlenen eylemlerde Mabeta ilçesinde bir TC üyesinin öldürüldüğünü ve bir Feyleq El Şam çetesinin yaralandığını, Meriyemînê köyünde 4 çete üyesinin öldürüldüğünü, 3 çetenin ise yaralandığını açıkladı. Yine Mehmûdiyê mahallesinde 3 TC askerinin öldürüldüğünü, Firqêt El Hemza çetelerine ait askeri üsse düzenlenen eylemde de 2 çetenin öldürüldüğünü açıkladı.

5 Temmuz tarihinde, Cindirêsê ve Etma ilçeleri arasındaki kırsal alanda, askeri üssün nöbetini tutan çete mensuplarına yönelik keskin nişancı birliği tarafından gerçekleştirilen eylemde bir çete mensubunun öldürüldüğü belirlenmiştir.

6 Temmuz tarihinde, Efrîn-Raco karayolu üzerinde Fırqet Hemze çete grubuna yönelik etkili bir eylem gerçekleştirildiği ve sonucunda 3 çete mensubunun öldürüldüğü açıklandı.

Yine 11-07-2018 ile 15-07-2018 tarihleri arasında YPG savaşçıları düzenledikleri çeşitli eylemlerde aralarında üst düzey yöneticilerin de olduğu 9 TC askerinin öldürüldüğünü ve 2 askerin yaralandığını ve Firqêt El Hemza üyesi olan iki çetenin de bu eylemde öldürüldüğünü duyurdu.

03.07.2018 tarihinde askeri konvoya düzenlenen eylemde bir subay ile bir askerin öldürüldüğünü, 06.07.2018 tarihinde Şadiye köyünde TC ve çeteleri ile girilen çatışmada 3 çetenin öldürüldüğü açıklandı.

7 Temmuz tarihinde savaşçıların Efrîn’in Bilbilê ilçesi kırsalında, çete gruplarının sözde “Özel Kuvvetleri’ne” komuta eden çetebaşının içerisinde bulunduğu aracı durdurduğu ve Çetebaşı Muhammed el-Süleyman’ın eylemde öldürüldüğünü, anı zamanda silahı ve çeşitli örgütsel evrakın ele geçirildiğini bildirmiştir.

YPG, aynı gün Şera ilçesi Qestelê tepesindeki Asefat el-Şimal isimli çete grubuna ait bir kontrol noktasına yönelik bir sabotaj eylemi gerçekleştirmiş ve eylem sonucu Omer Kino ve İbrahim Kino isimli Azaz’lı iki çete mensubu öldürülmüştü.

Yine 15 temmuz tarihinde savaşçıların Qitmê ile Efrîn arasında bulunan yolda kurdukları pusuda Feyleq El Şam çete komutanı olan Mihemed Ebo Hemîd’in öldürüldüğünü duyurdu.


TC İLE ÇETELER ARASINDA ÇELİŞKİLER BÜYÜYOR

Gerçekleştirilen eylemler ile birlikte işgalci Türk ordusu ve çete gruplarının kayıp sayısının Efrîn’e yönelik işgal saldırılarının başlamasından bu yana 2.527’ye yükseldiği belirtildi. Çetelerin de artık TC’nin uygulamalarına katlanamadıkları ve onları Rusya ile Rejim’e satacakları korkusunun giderek güvensizliğe yol açtığı öğrenildi. Çelişki ve çatışmaların ise giderek derinleştiği ve TC’nin çeteleri kontrol edemediği gelen bilgiler arasında.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): YPG  YPJ  Efrin  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.