Barzani: “Türk Uçaklarıyla Şengali Vuracağız”
Haberler / 05 Mayıs 2017 Cuma Saat 19:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçtiğimiz ay Duhok’ ta Türk MİT’i ile KDP’ nin Parastın’ ı arasında çok gizli bir toplantının gerçekleştiği ortaya çıktı. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Mesut Barzani’nin bire bir mesajlarını ilettiği bu toplantının en önemli gündem maddesi ise Kürt Özgürlük Hareketini’ nin tasfiye edilmesi planıydı

KDP Kürt Halkı’nın Kazanımlarına “İhanet” Ediyor

Başurê Kürdistan’ın ilkel milliyetçi ve Barzani ailesinin çıkarlarını temsil eden partisi KDP’ nin, Türk MİT’i ile olan ilişkileri sıkça yazılıp, çizilmektedir. Bu ilişkilerin esasını ise Kürt Özgürlük Hareketini tasfiye planı oluşturuyor. Bu konuda Türkiye’nin gözü kulağı haline gelen KDP, başta Behdinan ve Kandil alanlarındaki gerilla üstlenme noktalarının koordinatları olmak üzere, Kürt Özgürlük Hareketi’ne ait eline ne geçerse Türk MİT’ i ile paylaşıyor. Son süreçte Şengal’ e ilişkin konularda da Türk devletiyle işbirliği yapan KDP, Kürt Halkına ve Kürt Halkı’ nın kazanımlarına dönük tutumu ile ihanetçi özünden hiçbir şekilde taviz vermeyeceğini ortaya koyuyor.

Gizli Toplantının Konusu “Kürt Hareketi’nin Tasfiyesi

KDP ve MİT’in Duhok Temsilciliğinde yaptıkları gizli toplantının ayrıntıları ortaya çıktıkça, ihanet çizgisiyle defalarca gündeme gelen KDP’nin Türk devletinin elinde nasıl bir maşaya dönüştüğü de anlaşılıyor. Gizli toplantının açığa çıkan en önemli ayrıntısı Kürt Özgürlük Hareketi’ne dönük tasfiye planıdır. Planın ilk aşaması ise Kürt Özgürlük Hareketi’nin hareket alanının daraltılması ile halkla Kürt Özgürlük Hareketi’nin karşı karşıya getirilmesine ilişkin faaliyetlerin neler olacağıdır.

KDP, Êzîdî Halkına Zulmediyor

Buna dönük olarak özellikle Kürt Özgürlük Hareketi’nin kitleselleştiği yerler hedef seçilip buralarda karışıklık zemini yaratılmaya çalışılıyor. Karışıklık yaratılmak istenen yerlerin başında ise Şengal geliyor. KDP ve MİT’ in ortak planlaması doğrultusunda Şengal Halkı’na zulmeden KDP’li Peşmergelerin halktan rüşvet aldığı, halkın malına el koyarak buradaki halkı gasp ettiği ve ev baskınları ile halkı bezdirmeye çalıştığı belirtiliyor. KDP, halkın Şengal’ i savunmak için oluşturduğu Yekîneyên Berxwedana Şengalê (YBŞ) üyelerinin ailelerinin evlerini basarak, YBŞ’ den ayrılmaları için baskı kuruyor.

Şantajla Halktan Para Alınıyor

Şengal’ e bağlı Sinunê nahiyesinde yaşayan Şengin Aman (34) : “DAİŞ Şengal’ e saldırdığında KDP bizi kaderimize terk etti. PKK’li güçler gelip bizi kurtarmasaydı, burada şimdi tek bir Êzîdî kalmamış olacaktı, DAİŞ hepimizi katliamdan geçirirdi” diyen Aman şöyle devam ediyor “Bizi katliama terk eden KDP bugün de kendi savunma birliklerimizi kurup kendimizi koruduğumuz için bize saldırıyor, evlerimizi basıyor. Benim üç kardeşim de YBŞ’ de yer alıyor. Mayıs’ın 18’inde evimiz basıldı. Kardeşim KDP tarafından alıkonuldu. Serbest bırakılması için KDP peşmergeleri bizden 3 Milyon Irak Dinarı fidye istedi” dedi.

Çilo: “Peşmerge Tarafından Gasp Edildik” 

Yine Rojava hattı üzerinden kuru gıda ticareti yapan Şengalli Hikmet Çilo(41) KDP tarafından gaspa uğradığını söyledi. Çilo: “KDP peşmergeleri beni kapıda durdurup bana hakaret ettiler, siz Rojava’yı besliyorsunuz, biz buna izin vermeyiz” dediklerini belirten Çilo devamında ise şöyle konuştu “KDP aracıma içindekilerle beraber el koydu, beni de rehin aldı, 3 milyon Irak Dinarı ödeyip ellerinden kurtuldum ” dedi.

Halka YBŞ’den Uzak Durun Baskısı

Çocukları 2 yıldır YBŞ’ de savaşan Sinunê’ li Farik ailesi de dükkanlarının KDP tarafından kapatıldığını ve içindeki eşyaların Duhok’ a götürüldüğünü ifade etti. Aile üyelerinden Zender Farik (28) : “Dükkanımız KDP Peşmergeleri tarafında basıldı. İçindeki eşyaların tamamı alındı. KDP Peşmergeleri bize YBŞ’ den uzak durmamızı aksi takdirde bizi tutuklayacaklarını söylediler” dedi.

Mesut Barzani: “ Türk Uçakları ile Şengal’i Vuracağız “

KDP’ nin Şengal üzerindeki baskıları her geçen gün artarken Mesut Barzani’nin Duhok’ ta KDP merkez komite üyeleri ve askeri komutanlarının da katıldığı bir toplantıda “Şengal konusunda da Türk devletiyle işbirliği içindeyiz, DAİŞ meselesi bittikten sonra gerekirse Türk uçaklarıyla Şengal’i vururuz” dediği bu açıklamadan bir yıl sonra 24 Nisan’da Türk F16’ları Şengal Dağı ile Rojava’daki YPG ve YPJ güçlerine hava saldırısı düzenledi. Qereçox’da 20 YPG ve YBJ savaşçısı yaşamını yitirdi. KDP’nin isteği üzerine gerçekleşen hava saldırıları sonrasında KDP’ nin Şengal’ deki Peşmerge gücü komutanlarından Heyder Şeşo ise Ankara’ya gitti.

 

Mızgîn Bermal

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Barzani  Turk  Ucaklariyla  Sengali  Vuracagiz    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.