AKP’Lİ KİLİS BELEDİYE BAŞKANI’NDAN JÖH-PÖH’LERE BAKLAVA ADI ALTINDA FUHUŞ
Kadın / 29 Nisan 2016 Cuma Saat 14:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeli sığınmacı kamplarında AKP ve DAİŞ çeteleri kadın ve kız çocuklarını fuhuş sektöründe çalıştırmak için kullanıyor. Kamplara yerleştirildikten sonra ‘Özenle’ seçilen sığınmacı kız çocukları PÖH ve JÖH çeteleri için Kürdistan kentlerine ödül olarak gönderilirken, 16 yaşındaki S.A. yaşadıklarını ‘utandığı’ için anlatmaktan çekinirken Cizre’ye geliş sürecini yaşadığı büyük korkuyla da olsa aktardı

Suriyeli sığınmacı kamplarında AKP ve DAİŞ çeteleri kadın ve kız çocuklarını fuhuş sektöründe çalıştırmak için kullanıyor. Kamplara yerleştirildikten sonra ‘Özenle’ seçilen sığınmacı kız çocukları PÖH ve JÖH çeteleri için Kürdistan kentlerine ödül olarak gönderilirken, 16 yaşındaki S.A. yaşadıklarını ‘utandığı’ için anlatmaktan çekinirken Cizre’ye geliş sürecini yaşadığı büyük korkuyla da olsa aktardı.

Türkiye’de Sığınmacı Kadınlara Dayatılan Yaşam

Suriye’de 2011 yılında başlayan ve iç savaşa dönüşen süreçte, yaşam hakları tehdit altında olan 2,5 milyondan fazla Suriyeli çeşitli ülkelere göç etti. Türkiye’ye ilk olarak 29 Nisan 2011 tarihinde giriş yapan Suriyeli sığınmacı sayısının 22 sığınmacı kampında 200 bini, kamp dışında 600 bini aştığı toplamda 800 bine ulaşmıştır. Bu sığınmacıların yüzde 80’ini kadın ve çocuklar oluşturuyor. Ülkelerinde yaşadıkları zulümden kaçan sığınmacı kadınlara ne yazık ki Türkiye’de de aynı zulüm uygulanmakta hatta daha vahim bir yaşam dayatılmaktadır. Aslında savaşların kaybedeninin her zaman kadınlar olduğunun da göstergesi olan rakamlar dudak uçurtuyor.

AKP Çeteleri Fuhuş için Sığınmacı Çocukları Evlat Ediniyor

Kilis’te anne ve kardeşleriyle sığınmacı kampında bulunduğu sürece şahit olduklarını anlatan S.A’nin ifadelerine göre; AKP ve DAİŞ çetelerinin ortak çalışmasıyla Suriye sığınmacı kamplarında kadın ve kız çocuklarını ‘evlenme, iş verme ve evlatlık alma’ gibi yalanlarla kandırıp daha sonra bu kadınlar kamplardan alınarak, Bakurê Kürdistan’daki polisevleri başta olmak üzere bu tür kurumlara sevk ediliyor. Ayrıca, evlatlık alma adı altında 5 yaş ile 13 yaş arasındaki çocuklar fuhuş için özel eğitilmek üzere Türkiye’nin batı kentlerine gönderilirken 13 yaş üstü kadın ve kız çocukları ise Bakurê Kürdistan’a götürülüyor. JÖH-PÖH, Polisevlerinde ‘geçici hizmeti’ adı altında tutuluyorlar. Buralarda zorla tutulan kadınların sundukları, ‘geçici hizmet’ ise operasyonlarda psikolojisi bozulan özel harekatçıların ‘moral kaynağı’ olarak sunuluyor.

S.A. ‘Geçici Hizmet’ İçin Seçilen Belki de Yüzlercesinden Biri

S.A. isimli 16 yaşındaki 1 buçuk ay boyunca, Cizre’de ‘geçici hizmet’ vermeye mecbur bırakıldığını anlattı. S.A.’nın kan donduran hikayesi ise Suriye’deki köylerinden Kilis’e yapmak zorunda kaldıkları göç ile başlıyor. Kilis’e 2 küçük kız kardeşi ve annesi ile geldiğini söyleyen S.A., bir süre kaldıkları kamptan ‘yardım tırları’ ile birlikte Cizre’ye getirildiğini söyledi.

AKP Kilis Belediye Başkanı: Hadi Sana Kolay Gelsin, İyi Çalış

S.A’nın, Cizre yolculuğu ise Kilis’te başlatılan yardım kampanyası ile birlikte gerçekleşmiş. 1 ton baklava ile ve kendisiyle birlikte 7 genç kadınla yola çıktıklarını anlatan S.A, AKP’li Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara’nın başını okşayarak, ‘hadi sana kolay gelsin, iyi çalış’ diyerek kendilerini uğurladıklarını belirtiyor. S.A., Cizre’nin Konak Mahallesi’nde kime ait olduğunu bilmediği ama çok sayıda polisin gelip gittiği ve otel gibi kullandığı bir evde tutulduğunu belirtiyor. Evden ise çok zor kaçtığını aktarırken, Kilis’teki kamptan da belediye başkanının emri ile gönderildiği için tekrar dönemeyeceğini belirten S.A. Cizre’de bir ailede misafir olarak yaşamını sürdürüyor.

Saraydan PÖH ve JÖH ’lere Sığınmacı Ödülü!

Sığınmacılar arasında ‘özenle’ seçilen yaşları 13 ile 18 arasında değişen kız çocukları Saray’dan gelen talimatla Kuzey Kürdistan’da katliam gerçekleştiren Polis Özel Harekat ve Jandarma Özel Harekat çetelerine ödül olarak gönderiliyor. Kadınlar yapılan askeri sevkiyat konvoylarıyla Amed, Şırnak ve Hakkari kentlerine gönderiliyor.

 

Zenan Baran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): AKP  LI  KILIS  BELEDIYE  BASKANI  NDAN  JOH-POH  LERE  BAKLAVA  ADI  ALTINDA  FUHUS  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.