BAKURÊ KÜRDİSTAN’A DEMOGRAFİK MÜDAHALE
Serbest Yazılar / 20 Nisan 2016 Çarşamba Saat 10:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak, Suriye’de gelişen Kürt oluşumlarına karşı demografik müdahalelerle Suriyeli Araplarla bölgenin yapısını dönüştürmek istiyorlar. Geliştirilmesi planlanan proje kapsamında bahsi geçen yerleşim alanları AKP’nin seçim/sandık başında yüzde yüz oranında kendisine kitle/taban oluşturma alanı olma özelliği ile donatılacak. Proje mimarlarının başını ise Antep'e yeni 'atanan' Antep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Urfa Belediye Başkanı Celalettin Güvenç

2011 yılından bu yana Suriye’den yaşanan iç savaştan kaynaklı Türkiye’ye 2 milyona yakın Suriye uyruklu mülteci geçişi oldu. AFAD bünyesinde 27 kamp kuruldu. Türkiye Suriye’de yaşanan savaş karşısında sınırlarını sonuna kadar çetelere açık tuttu.  Gelen mültecileri sınırlarında tutmak içinde iç ve dış politikalarda destekleyici oldu. Türkiye mülteci siyasetini herkese kanıksatırken Avrupa da göç dalgasını Batıya taşırmamak için Türkiye’ye muhtaç durumuna düştü. Avrupa, göç dalgasının önünü almak için Türkiye’ye önemli miktarda ödenekler de sundu, çok sayıda insan hakları ihlallerine de göz kapattı, üç maymunu oynadı.

Bölgede gelişen savaş karşısında Türkiye, kayıtsız kalamazdı. Hele ki savaşın yoğunlaştığı Kürt bölgeleri olunca asimilasyon politikasını derinleştirdi. Yeni politikalar geliştirdi. Yeni geliştirilen siyaset Osmanlıdan bu güne İngiltere’den çakma gelen böl, parçala, göçer politikası yürürlüğe konuldu.

Suriyeli göçmenler üzerinde oluşturulan yeni politikayla Kürtlerin yaşadığı bölgelere göçmenler yerleştirilerek,  Kürdistan’da demografik değişimleri hedeflemeyi geliştirdi.

Bakurê Kürdistan da gelişen öz yönetim mücadelesine karşı, Türk devletinin çökert-göçert politikası devreye girdi. Kürdistan kentleri yok edilirken, göçertilen, boşaltılan kentlerin yerine TOKİ projesiyle Kürt halkının topraklarına yeniden el konuldu. Geniş araziler AFAD kampları ile doldurulmaya başlandı.

Rojava sınırlarında oluşturamadığı tampon bölgeyi Türkiye, kendi sınırlarında oluşturuyor/oluşturmaya çalışıyor.  Suriye’de taşınan göçmenlerle, Kürtlerin yaşadığı bölgelerde Arap kemeri yapılıyor. Geçmişte BAAS rejiminin oluşturduğu Arap kemeri ile Kürtlerin toprakları alınmış, göçmen Araplara verilmişti. Bu gün bu politika Türk devleti, tarafından tekrardan yürürlüğe konulmak isteniyor.

Irak ve Suriye’de gelişen Kürt oluşumlarına karşı,  Türk devleti askeri gücünü bölgede hep hazır ve faal tuttu. Fırsat buldukça Aktif provokatör girişimlerde geliştirdi- geliştirmeye de devam ediyor. Oluşturulan AFAD kamplarında ‘eğit-donat’ faaliyetlerini de sürdürüyor Askeri ve silah desteklerini selefi üzerinde gerçekleştirip Anti-Kürt oluşumları geliştiriyor.

Türk devletinin anti-Kürt politikası bölgedeki diğer etnik yapıları da içine alarak derinleştirilmek isteniyor. Salt politik yaklaşımlarla yetinmeyen Türk devleti, Kürtlerin kazanımlarını çökertmek için asırlık oyunlarına geri döndü. Kürtlerin demografik yapısını değiştirmeyi geliştiriyor.

Suriye sınırı boyunca Hatay, Antep, Maraş, Urfa’da yerleşen yüzbinlerce Suriyeli dikkate alındığında, Bakurê Kürdistan sınırlarında Arap kemeri oluşturulmaktadır. Yoksul bölge halkını göçmenlerle kuşatan Türk devleti savaşla yapamadığı değişimleri yoksulluğu geliştirip göçertmekle yapıyor. Etnik çatışma ortamlarını oluşturuyor.

Hedef/pilot bölge olarak belirlediği alanlar, Hatay, Antep, Maraş, Urfa, başta olmak üzere Mardin ve Şırnak hattını da içine almayı planlamaktadır. AKP devletinin ‘Arap Kemeri’ projesi baş mimarından biri ise Antep Büyükşehir Belediye Başkanlığına ‘atanan’ eski bakan Fatma Şahin,  Urfa Belediye Başkanlığına ‘atanan’ eski vali Celalettin Güvenç olmaktadırlar. Bölgeye, ‘Arap Kemeri’ stratejik planı üzerinden atandılar.

Irak, Suriye’de gelişen Kürt oluşumlarına karşı demografik müdahalelerle Kürt yoğunluklu yerleşim alanlarını seyreltmek, Suriyeli Araplarla bölgenin yapısını dönüştürmek istiyorlar.  Geliştirilmesi planlanan proje kapsamında bahsi geçen yerleşim alanları AKP’nin seçim/sandık başında yüzde yüz oranında kendisine kitle/taban oluşturma alanı olma özelliği ile donatılacak.

Zin Maraş

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com


Parveke

TAGS(ETIKETLER): BAKURE  KURDISTAN  A  DEMOGRAFIK  MUDAHALE  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.