GEVER’DE HALKIN ÖZ SAVUNMASI KATLİAMLARA ‘DUR!’ DEDİ
Okuyucudan / 21 Mart 2016 Pazartesi Saat 01:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gever’de AKP terörü 2015’ten bu yana birçok katliam gerçekleştirdi. Fakat AKP rejiminin hesaba katmadığı halk, mücadelesi ve direnişi ile bütün katliamlara, saldırılara devasa bir direniş ile karşı koymaktadır

Kırk yılı aşkındır Türk devletinin PKK‘ye karşı yürüttüğü savaş en kirli ve ahlaksız yönüyle Kürt halkına yönelmiş durumdadır. Aylardır Kuzey Kürdistan kentlerinde AKP rejimi kirli bir savaş yürütüp büyük katliamlar gerçekleştirmekte ve imha-inkâr politikalarıyla Kürtleri kendi coğrafyalarından yok etmek istemektedirler. AKP çetelerinin son zamanlarda yöneldiği kentlerden biri de Gever’dir. Gever bilindiği üzere günlerdir devlet kuşatması altında.

Gever’de AKP terörü 2015’ten bu yana birçok katliam gerçekleştirdi. Fakat AKP rejiminin hesaba katmadığı halk, mücadelesi ve direnişi ile bütün katliamlara, saldırılara devasa bir direniş ile karşı koymaktadır. Halk direnişlerinin yanı sıra kuruluşlarını ilan eden Sivil Savunma Birlikleri YPS, YPS JIN ve YPS ANTİ TERÖR bu ‘kirli savaşta halkın yanında olacaklarını ve kanlarının son damlasına kadar savaşıp Kürdistan’ın kentlerinde faşizm ve devlet terörünün ayak izlerini silene dek mücadele edeceklerini’ göstermektedir.

Gever Halkı Öz Savunması AKP Rejimi ve Erdoğan’ı Yerin Dibine Gömecek!

İktidarının son demlerini yaşayan AKP rejimi, telaşlı bir şekilde Gever’e saldırarak son darbelerini indirmeye çalışıyor. Buna karşı örgütlenen halk kendisini korumak için bütün mahalle ve sokakların girişine hendekler kazıp, barikatlar kurmuş ve güçlü bir direniş sergilemektedir.  Bu gün Gever halkı korkusuzca tüm saldırılara karşı mücadele edip bir sonraki kuşak için tarihe büyük direnişler kazıyor. Katledilen her kişinin yerine binlerce kişi direniş ve özgürlük saflarına katılıp direnişi daha çok büyütmektedir. Kürt halkının, AKP rejimini ve Erdoğan diktatörlüğünü Gever’de sonsuza dek karanlık çukurlara gömeceğini bu büyük direnişte görmekteyiz.

2015’ten Bu Yana Katledilen Siviller!

İlçede ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla beraber 27 Ağustos'ta Orman, Mezarlık ve Kışla mahallelerine zırhlı araçlar ve havanlarla düzenlenen saldırıda Barış (16) ile 10 yaşındaki ikiz kızlar Dilara ve Hilara'nın babası 32 yaşındaki Fettah Es ile 24 yaşındaki Yakup Babat katledildi.

1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Esentepe ve Esenyurt mahallelerine yapılan saldırıda panzerden açılan ateşle Ali Kaval (18) katledildi.

9 Ekim'de Yeşildere Mahallesi'nde polisin açtığı ateş sonucu Adem Sevinç isimli 17 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

16 Ekim'de Akran ve adaş olan Diyar Akın (17) ve Diyar Ertaş adlı çocuklar, çarşı merkezinde Kobra tipi zırhlı aracın uçaksavar mermileriyle katledildi.

3 Kasım'da Cumhuriyet Mahallesi'ne düzenlenen operasyonda Doğan Doğma (18) ve eşi hamile olan 6 aylık Eyüp bebeğin babası Çetin Dara (20) adlı gençler katledildi.

Yine 22 Kasım'da Cumhuriyet Mahallesi'ne düzenlenen saldırıda Kobra tipi zırhlı araçtan açılan ateşle Atatürk Anadolu Lisesi 4'üncü sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Mehmet Reşit Arıcı ve Yüksekova Adalet Sarayı kantininin çaycısı Naim Noyan katledildi.

Sokağa çıkma yasağının ilan edilip Eski Kışla Mahallesi'ndeki canlı kalkan çadırının ateşe verildiği 9 Aralık'ta Ersin Aydın katledildi. En son 9 Mart’ta katledilen İlhan Engin isimli sivil yurttaş oldu.

Gever’de AKP çetelerinin halka yönelik gerçekleştirdiği saldırılar sırasında da çok sayıda yurttaş yaralandı.

YPS, YPS-JIN, YPS/ANTİ-TERÖR

Devlet güçlerinin Kürdistan kentlerinde ki soykırım uygulamalarına gençler öncülüğünde Sivil Savunma Birlikleri'nin (YPS) ilan edildiği Gever ilçesinde direniş YPS JIN ve YPS ANTİ TERÖR ile her gün biraz daha büyüyor. 

Devlet saldırılarına karşı öz savunma güçleri-YPS’ye katılan Geverli gençlerin sayısı saldırıların dozajı arttıkça paralel olarak artmaktadır. Gençler, ‘halka karşı geliştirilen imha ve soykırım uygulamalarına dikkat çekip, direnişi daha çok yükseltme’ çağrılarında bulunmaktadır. Sivil halkın imhasına Kürt gençleri artık sessiz kalamayıp, direnişler büyütülüyor. Devletin soykırım politikalarını bir an önce terk etmesi için direnişlerini günden güne büyüteceklerini ve bu direnişlere Kürt halkı, özgür olana kadar devam edeceklerini yaptıkları savunmalar ve eylemlerle ispat etmektedirler.

Geverli Kadınlar Kendilerini YPS-JİN ile Savunuyor

Kadınların öz savunma gücü olarak ilan edilen Yekîneyên Parastina Sivîl-Jin ‘YPS-Jin’, Gever ilçesinde düzenlenen törenle kuruluşunu ilan edip, ‘’Sur ve Cizre'de halkımıza uygulanan vahşetin intikamını katbekat alacağız’’ diyerek mücadeleyi devam ettirmektedirler. 

YPS Anti-Terör Timleri ise ‘halka yapılan zulüm ve katliamlara karşı kendilerini düşmanın beyninde patlatarak tüm Kürt halkının intikamını alıyor.’ 

Birlikte Direnişle Gelen Başarı

Halkın kendi öz gücünü-öz yönetimi ile buluşturarak, öz savunma hattını ördüğü Gever’de, AKP/devleti terörünün zorlandığı açıkça ortada. Yaşadığı zorlanmayı, kent merkezini adeta kuşatmaya alarak ve her türlü “kirli” politikayı ortaya koyan devletin şimdiden fiyasko yaşadığı ortada.

Öz Savunma Katliamların Önünü Kesti

YPS, YPS/JİN ve YPS/ANTİ TERÖR timinin kentte yaygınlık göstermesi ile birlikte, artık istediği gibi katliam yapamayan terör ordusu kent merkezine sürekli askeri sevkiyat yapmaya devam ediyor. Halkın kendi öz örgütlenmesinin ve direnişinin ortaya koyduğu husus ise; ‘birlikte direniş başarıya götürür’ öz deyişine tekabül ediyor.

Eskiden direniş dağlardaydı, savaş dağlardaydı ama bugün şehirlerin, kentlerin, mahallelerin içinde her Kürt gencinin ‘gerillaymışçasına’ direnişi ve duruşu ile devam ediyor. Ev ev, mahalle mahalle, şehir şehir direniyorlar. Bu direnişi kimse kıramaz çünkü gün direniş günüdür.

Zenan Baran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): GEVER  DE  HALKIN  OZ  SAVUNMASI  KATLIAMLARA  DUR  DEDI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.