AKP’NİN KORKULU RÜYASI: KÜRTLERİN BAŞARISI
Okuyucudan / 08 Şubat 2016 Pazartesi Saat 14:32
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP devleti ahlaki ve politik toplum bilincinin ve yaşamının açığa çıkmasını önlemeyi amaçlayıp maddi ve manevi kültürel değerlerin, toplumlar arası akışını ortadan kaldırmak gayretini gösteriyor. Halkların irade ve karar gücü haline gelip, kendilerini yönetme istemlerini engellemeyi, temel hedeflerden biri olarak esas alıyor

TC devleti yıllardır Kürt halkına karşı, kuralsız ve pervasız bir savaş yürütüyor. AKP devleti kurulduktan sonra Ordu yeniden modernize edilip,  silah teknolojisiyle donatıldı. Böylece Kürdistan’ın her karış toprağına, ordu güçleri ve askeri birimleri konuşlandırılıp Kürdistan’ın hiçbir yerini, askeri karargâh ve kalekol ile polis birimi ve karakollarından yoksun bırakılmadı. Kürdistan’ın her yeri kışlaya döndü.

AKP devleti Kürdistan’ın her karışını,  yeniden işgal altına alıp, rejim inşalarına son hızda devam etti. AKP faşist rejiminin Kürt toplumunun öz değerlerine ilişkin ne varsa ya yok ediyor ya da başkalaştırıyor, bunu yaparken de bütün gücünü, imkânlarını kullanmaktan geri kalmıyor. Sadece katletmiyor aynı zamanda uyguladığı insanlık dışı yöntemler ile onursuzlaştırıp, ruhsal bir kırım gerçekleştirmek istiyor. Kürt kültürünün köklerini dahi yok etmek istiyor. Kendisi dışındaki her düşünceyi, halkı yok sayan bir imha planı uyguluyor.

AKP devleti ahlaki ve politik toplum bilincinin ve yaşamının açığa çıkmasını önlemeyi amaçlayıp maddi ve manevi kültürel değerlerin, toplumlar arası akışını ortadan kaldırmak gayretini gösteriyor. Halkların irade ve karar gücü haline gelip, kendilerini yönetme istemlerini engellemeyi, temel hedeflerden biri olarak esas alıyor.

AKP Devletinin Savaş Ekonomisi

Türk Devleti 2023 yıllına kadar, var olan Faşist yapılanmasını daha da güçlendirip amaç ve stratejiler doğrultusunda emellerine ulaşmak istiyor. Ayrıca Büyük Ortadoğu Projesi doğrultusunda, Türkiye’ye verilen taşeronluk rolünü de oynama çabası içindedir. Bu eksende Devlet -Hükümet-Ordu ve AKP dörtlüsünü savaşa ve işgallere göre yapılandırma sürecine dâhil ettiği anlaşılmaktadır. Kendisini savaş liderliğine, hükümetini savaş hükümetine ve partisini de savaş partisine hazırlarken politikalarını ve ekonomisini de savaşa göre düzenlemektedir.

Bu politikalar ekseninde birçok devlet, ülke gelirinin önemli bir kısmını silahlanma yarışına harcamaktadır. Bir kaç örnek verirsek eğer; ABD; Silah alım giderleri, dünya devletlerinin harcamaları toplamının % 40’ını kapsıyor. Çin 126 Milyar Dolar, Rusya ise 76, 6 Milyar Dolar harcıyor.

Türkiye ise; askeri harcamalarını 2014 yılı itibarıyla %9. 4 artırarak 18. 2 milyar dolara çıkarmıştır. 2015’te ise %4 .4 artırarak, mili bütçenin %6.3’ne tekabül edecek şekilde oluşturmuştur. Böylelikle uluslararası silahlanma ile yeni sömürü ve işgal alanlarını elde etme yarışına dâhil olmuştur. Ayrıca Türkiye dış ülkelerden silah satın almamak için İzmit/Gölcük’te Askeri Tersaneler, Ankara-Kırıkkale ve Çankırı da silah ve mühimmat fabrikaları, vb. birçok silah sanayisi ve fabrikaları kurup ölüm makinaları icat etmeye başladı. Bunu yaparken de hesabının bile yapılamadığı miktarda milyarlarca doları aşan harcamalar yapıyor.

AKP Devletinin Savaş Politikası

Demokrasiye evirilemeyen ve özgürlüklere kapıyı açamayan AKP Devleti, büyük bir yalan dünyası oluşturup, rüyalar âleminde dolaşmaktır. AKP ideolojik ve siyasal yapılanmanın yaşam bulması için eğitim, güvenlik, askeri, ekonomik, diplomatik, kültürel ve sanatsal faaliyetleri başta olmak üzere, devletin tüm politikaları, plan ve programları bu amaca göre şekillendirildi.

13 yıllık AKP iktidarı boyunca, polis ve faşist yapılar eliyle çeşitli bahanelerle meydan ve sokaklarda insanlar infaz edildi. Yüzlerce çocuk ve bebek öldürülüp, katledildi. Yüzlerce kadın cinayeti işlendi. Binlercesi şiddet gördü. On binlerce insan gözaltına alınıp tutuklandı. Sayısız insan alanlarda ve karakollarda saldırı ve işkence gördü. Başta düşünce yasağı olmak üzere, temel insan hakları ve özgürlükler alanına, mevcut ihlaller, engeller ve yasaklar artırılarak, yeni düzenlemeler getirildi. Her türden muhalefet bastırıldı.

 AKP hükümetinin bu gün kirli politikalarla Kürt halkı üzerinde uyguladığı kirli, psikolojik savaş onun gerçek yüzünü ortaya koymaktadır. Kürt halkına ‘’ya benim faşist rejimime köle olursun ya da ölürsün’’ dayatması kendisini her yönlü gösteriyor. AKP devleti Kuzey Kürdistan’da halka karşı tanklarıyla, toplarıyla tüm güçlerini seferber edip kirli kuralsız bir savaş uygulayarak Kürt toplumunun gerçeğine dair ne varsa hepsini kırımdan geçirip yok etmek için elinden geleni yapıp faşizm uyguluyor.

AKP Devletinin Korkulu Rüyası

AKP hükümeti Kürtlerin başarısını gördükçe korkuları ve endişeleri de arttı. Bu gün Kürt halkına uyguladığı imha girişimlerinin başlıca 3 sebebi var. 1- Ortadoğu’daki Kürt halkının direnişi Güney Kürdistan’da başlayıp başarıya ulaşması oldu. Aynı direniş Suriye’de de başarılı olunca R.T. Erdoğan Türkiye’de de aynı direnişin olmasından korktu. 2- Kürt güçlerinin Rojava ve Güney Kürdistan’da DAİŞ gibi vahşi bir örgüte karşı savaşıp başarılı olması. 3- 7 Haziranda HDP’nin çok yüksek bir oyla barajı aşıp milletvekili sayısını arttırması.

AKP hükümeti Kürt halkının bu başarılarını kendi tahtına karşı büyük bir tehdit olarak gördü.  Başta düşünce yasağı olmak üzere, temel insan hakları ve özgürlükler alanına, mevcut ihlaller, engeller ve yasaklar artırılarak, yeni düzenlemeler getirildi. Her türden muhalefet bastırıldı. Çeşitli entrika ve komplolar meşru görülüp, hayatın rutinleri haline geldi.

 Ayrıca AKP hükümeti Ortadoğu’nun yeniden yapılandırılmasında söz sahibi olup, sömürü kaynaklarından pay almak için çabalıyor. Bütün bu amaçlarına ulaşmak için de her türlü yol ve yöntemi, ilişki ve ittifakı mubah görüyor. İçte ve dışta çeşitli terör örgütleriyle buluşup desteğini sunarak, birliktelikler oluşturarak, ortak hareket ediyor. Kürtlere dönük büyük bir nefret ile yürüttüğü düşmanlığı tüm Ortadoğu’ya yaymak istiyor. AKP hükümeti amaçlarına ulaşabilmek için Kürt halkı üzerinde katliamlar gerçekleştirip güç gösterisi yapıyor.

Kürt Halkının Büyük Direnişi

AKP rejimi ürettiği ve satın aldığı silahlarla ‘PKK’ye karşı savaşıyorum’ adı altında Kürdistan’da sivil insanlara karşı kirli bir savaş yürütüp,  insanları katletmektedir. Kürdistan halkının direnişi karşısında zorlanan AKP sömürgeciliği her geçen gün daha çok sivillere saldırıp bu büyük direnişi kırmaya çalışıyor. Uyguladığı güç karşısında devasa bir direniş ve mücadeleyle karşı karşıya kalan Erdoğan rejimi yaşadığı şokun etkisiyle daha çok saldırganlaşıyor ve faşist bir yaklaşımla bu savaşı aşabileceğini zannederek bataklıkta çırpınıyor. Artık sona geldiğini bildiği için içindeki bütün kinini, öfkesini kusuyor. AKP’nin faşist rejimi şunu iyi bilmelidir ki yaşattığı bu zulüm ve şiddetle başarılı bir sonuç alamayacak. Nasıl ki Rojava ve Güney Kürdistan’da onca savaşa onca katliama rağmen Kürtler yok edilemedi, Kuzey Kürdistan’da siviller hedef alınarak ne Kürt nede Kürdistan yok edilemeyecek.

Zenan Baran

 Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

                                                                                  

Parveke

TAGS(ETIKETLER): AKP  NIN  KORKULU  RUYASI  KURTLERIN  BASARISI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.