'SULTAN MURAT TUGAYI' GERÇEĞİ
Basından Seçmeler / 22 Ağustos 2015 Cumartesi Saat 12:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sultan Murat çetesi, MİT tarafından oluşturuldu. Üyeleri MİT tarafından Türkiye’de eğitilerek maaşa bağlandı. MİT destekli diğer gruplar gibi bu grup da, şimdiye kadar Esad rejimi ve DAİŞ çetelerine karşı hiç savaşmadı

Son dönemlerde Ezaz bölgesinde Türkmenler adına hareket eden birçok silahlı grup ortaya çıktı. Bu gruplardan biri olan ve son günlerde adı en sık duyulan 'Sultan Murat Tugayı'. Türkmen olmayan ama sözde 'Türkmenlerin haklarını savunduğu" iddia edilen Sultan Murat çetesi, MİT tarafından oluşturuldu. Üyeleri MİT tarafından Türkiye’de eğitilerek maaşa bağlandı. MİT destekli diğer gruplar gibi bu grup da, şimdiye kadar Esad rejimi ve DAİŞ çetelerine karşı hiç savaşmadı.

Türk devleti, Ezaz ve Cerablus bölgesinde 'tampon bölge' kurarak Rojava'yı işgal planlarını devreye kurmak gayesinde. Bunun için de Türk devleti son zamanlarda bu bölgelerde askeri hareketliliğini arttırmış durumda. Tüm bu gelişmelerin YPG/YPJ’nin Girê Spî, Sirîn ve Hesekê bölgelerinde çetelere karşı başarılı hamlelerinden sonra yaşanması da oldukça manidar. Bu hareketliliğin Burkan El Fırat gibi ÖSO’ya bağlı birçok grubun Cerablus’u DAİŞ çetelerinden temizlemek için plan yaptığı bir sürece denk gelmesi de zamanlamanın hiçte tesadüf olmadığını ortaya koyuyor. Türkiye, 'DAİŞ’le savaşma’ adı altında bölgeye müdahalede bulundu/bulunuyor. Bu çabalarını da Suriye topraklarına göç eden Türkmenleri koruma iddiasına sığınarak gerçekleştiriyor. Fakat iddia ettikleriyle pratikleri arasında ciddi çelişkiler ortaya çıkıyor.

Paravan örgütler devrede

Türkiye bir yandan DAİŞ çetelerine karşı sahada savaşan tek güç olan YPG/YPJ’ye karşıtlık gösterirken, diğer yandan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından kurulan çete gruplara 'DAİŞ’e karşı savaşıyorlar' süsü vererek bunları öne çıkarıyor. Bu gruplardan biri de Sultan Murat Tugayı. Peki Suriye'de ciddi bir varlığı bulunmayan, şimdiye kadar adı sanı bile bilinmeyen bu grup ne zaman ve nerede kuruldu? Şimdiye kadar neler yaptı? Gerçekte kime karşı savaştı/savaşıyor? Komutanları kimler? İçlerinde kaç Türkmen var? Tüm bu sorulara yanıt aramak için sahada kısa bir araştırma yapmamıza rağmen, dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı bile. 

Komutanları ayakkabı ustası

Sultan Murat Tugayı’nın Genel Komutanı Yûsif El-Salih, Ezaz’ın 25 kilometre doğusunda yer alan Türkiye sınırına yakın Qerekuprî (Kara köprü) köyünden. Ayakkabıcı ustası olduğu zamanlar Halep’te atölye açmış. Türk devletiyle de iyi ilişkiler içinde olan biri. Türk devleti ve Suriye rejimi arasında 1999’da Adana Anlaşması imzalandıktan sonra, bu ilişkiler daha ileri aşamalar ulaşmış.

2012'de MİT tarafından kuruldu

El-Salih ilişkileri çerçevesinde MİT’le istihbarat alış verişinde bulunmuş ve bu ilişkiler zamanla en üst düzeye ulaşmıştır. Ayakkabı ustası El-Salih, MİT tarafından Sultan Murat grubunu oluşturmak için görevlendirildi. 2012 yılında kurulan grup kendisini Suriye’de yaşayan Türkmenlerin savunucusu olarak lanse etmektedir.

Üç kişilik yönetimi var

Sultan Murat grubunun yönetimi 3 kişiden oluşuyor. Grubun genel sorumlusu Yûsif El-Salih iken, pratik çalışmalardan sorumlu ise Fehîm Îsa. Yine grubun askeri kanat sorumlusu El Eqîd Ehmed Osman’dır.

Komutanı 3 bin Dolar maaş alıyor

Humus Türkmenlerinden olan Osman, şu anda Kilis'teki göçmen kamplarından birinde kalıyor. Ve şimdiye kadar Suriye’ye geçmediği söyleniyor. Fakat ismi var. Kaynaklarımız, Osman’ın daha önce Suriye ordusunda (Neqîp) komutanlık yaptığını, onun için de gruplarının isminin Sultan Murat Tugayı olduğunu ve buna karşılık aylık 3 bin Dolar aldığını aktardı. 

Tugay Halep'te kuruldu

Suriye'deki birçok grup gibi Sultan Murat Tugayı da Halep’in Bistan El Paşa semtinde kuruldu. Grup daha sonra faaliyetlerini İdlib’e taşıdı. Cisir Şuxir, Erîha ve son olarak da sözde ‘Halep’in kurtarılması için 'Operasyon Odası'nda" yerini almıştır. Ancak başarılı olamadıkları anlaşılınca 'Operasyon Odası'ndan çekiliyorlar.

350 kişiden 38’i Türkmen

Sultan Murat Tugayı toplamda 350 kişiden oluşurken, bunlardan sadece 38’i Türkmen. Diğer grup üyeleri ise Araplardan oluşuyor ve bu kişilerin yalnızca para için bu gruba dahil oldukları söyleniyor. Üstelik bu gruptan çoğu şimdiye kadar savaşa bile girmiş değil.

Türkiye destekliyor

Güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgilere göre Türk devleti Fatih Sultan Mehmet Tugayı'nı da Halep’te kurdu. Bu grup da Hilûk, Heyderiyê, Bistan El Paşa gibi semtlere yerleşmiş bulunuyor. Sayıları 75 kişiden oluşuyor. Halep’te kurulan El Muntasir Bilah adlı grup da Hilûk, Heyderiyê, Bistan El Paşa, Heyndarat mahallelerinde konumlanmış bulunuyor. Bu grubun sayısı ise 50. Aynı kaynaklar, Türkmenlerin bu gruplarda yüzde 10’luk niceliğinin bile bulunmadığını belirtiyor.

MİT eğitti Suriye'ye gönderdi

Bu gruplara katılanlar için ilk kriter, Türkiye'deki kamplarda bir aylık süreyle askeri eğitim görmeleri. Eğitime katılanlara 150 Dolar maaş veriliyor. Yerel kaynaklar, bu eğitime katılanlardan 100 kişinin Suriye topraklarında olduğunu belirtiyor. Ancak bu gruplara bağlı gösterilen 3 bin kişinin DAİŞ’a karşı oluşturulan uluslar arası koalisyona isimleri verilerek, DAİŞ’a karşı savaşacakları söylenmiş.

Ne rejimle ne de DAİŞ'le savaşıyorlar

Ancak sözkonusu bu gruplar şimdiye kadar ne rejim güçleriyle, ne de DAİŞ’le savaştı. Yerel kaynaklar, bu grupların kendilerini son dönemlerde 'savaşçı' olarak gösterdiklerine dikkat çekiyor. Bu grupların şimdiye kadar girmiş olduğu çatışmalarda 17 üyesi öldürüldü. Fakat ölenlerden biri bile Türkmen değil.

El Nusra'yla ortak hareket ediyorlar

Yerel kaynaklar Sultan Murat Tugayı ile El Nusra çetelerinin Helep ve İdlib’te ortak hareket ettiklerini belirtiyor. Türkiye’den Sultan Murat Tugayı’na gönderilen askeri ve lojistik malzemelerin El Nusra çetelerine de verildiği bilgisi var. Suriye'de ciddi bir güçleri olmayan bu grupların, El Nusra ve Ahrar'uş Şam gibi çete örgütlere dayanarak belli bir etki oluşturmaya çalıştıkları ifade ediliyor.

Türk devletinin kirli oyunları

Sultan Murat Tugayı, geçtiğimiz günlerde 'DAİŞ'e karşı savaşmaya gidiyoruz' diyerek 30 araçlık askeri bir konvoyla Türkiye ile Suriye arasında bulunan Bab El Selam Sınır Kapısı'ndan Ezaz’a girmişlerdi. Bab El Selam, Hatay Reyhanlı'daki Öncüpınar Sınır Kapısı'nın karşısında bulunuyor.

 Konuya ilişkin basına konuşan YPG komutanları ve yerel kaynaklar, ABD'den "olur" alamayan Türk devletinin, Rojava kantonları arasında 'tampon bölge' oluşturma planını fiili olarak devreye koyduğunu açıklamıştı. Rojavalı Kürtlere göre, Türk devletiyle anlaşan El Nusra, Ezaz bölgesini MİT tarafından örgütlenen Sultan Murat Tugayı ve Fatih Sultan Mehmet Tugayı'na teslim etti. Daha bir kaç gün önce ise Sultan Murat Tugayı, DAİŞ'in bulunduğu bölgeden çekilerek asıl amacın ne olduğunu ortaya koydu. Türk devleti bu paravan örgütleri kullanarak Rojava'yı işgal etmenin peşinde.

 

AZİZ KÖYLÜOĞLU - SILÊMAN EHMED/ ANHA-EZAZ

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): SULTAN  MURAT  TUGAYI  GERCEGI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.