ROBOSKİ’NİN AHI
Makaleler / 21 Ocak 2014 Salı Saat 08:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devletinin ne kadar pervasız ve gerçek anlamda vahşi bir zihniyete sahip olduğu Roboski’de kendini bir daha ortaya koymuştur. Hem 34 çocuğu ve genci katlet, hem de üzerlerindeki baskıyı arttırarak sürdür!

Türk devletinin ne kadar pervasız ve gerçek anlamda vahşi bir zihniyete sahip olduğu Roboski’de kendini bir daha ortaya koymuştur. Hem 34 çocuğu ve genci katlet, hem de üzerlerindeki baskıyı arttırarak sürdür!

Mahkemenin takipsizlik kararıyla “Sizi istediğimiz zaman öldürürüz” mesajı verilirken, arkasından evlere baskın yapılıp gözaltına alınmaları tam bir teslim alma politikasıdır. Roboskililer, parayı alıp bu katliamın üstünü örtmedikleri için cezalandırılmaktadır. Roboski’nin canlı tutulması, her gün Türk devlet gerçeğinin canlı tutulmasıdır. Kürt toplumunun devleti tanıma bilincinin gelişmesidir. Bu nedenle Roboski’nin gündemde tutulmasına tahammül yoktur.

Başbakan’a da sunulan bir MİT belgesinde Kürtlerin nasıl kontrol altında tutulacağı ve kültürel soykırımın tamamlanacağı kapsamlı bir biçimde işlenmektedir. Devletin Kürtlere ayırımcılık yaptığı yönündeki algının değiştirilmesinin esas alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Özellikle Kürtlerin dini inancına seslenilmesi gerektiği, bu açıdan da dini örgütlenmelerin Kürdistan'da önünün açılması gerektiği belirtilmektedir. Özcesi Kürtlere yönelik psikolojik savaşın nasıl yürütülmesi gerektiği detaylandırılmıştır.

Roboski’nin gündemde kalması, devletin Kürtlere farklı yaklaştığı bilincini geliştirdiği düşünüldüğünden Roboskililerin cinayetin peşini bırakmamasına öfke duyulmaktadır. Bu nedenle Roboski üzerinde baskıyı arttırmışlardır. Bu baskı, Roboskililerin tümden köylerini boşaltması ve kaçırtılmasıyla sonuçlanabilir. Şu andaki yapılanlar böyle bir planlamanın olduğunu göstermektedir. “Bizi öldürüyorlar, bizi tutukluyorlar, bize baskı yapıyorlar” biçiminde bir algı yaratıp Roboskililere illallah dedirtmek istiyorlar. Anlaşılıyor ki baskıları süreklileştirirlerse Roboskililerin illallah deyip kaçacağını düşünüyorlar.

Roboskilileri göçertmek istemelerinin bir nedeni de katliamı unutturmak istemeleridir. “Unutmak en büyük ihanettir” derler. Kürtlere şimdiye kadar yaptıklarını unutturup hafızasız kılmak istedikleri gibi, şimdi Roboskililere de bunu yapmak istiyorlar. Kültürel soykırımcı Türk sömürgeciliğinin Kürtler üzerinde uyguladığı temel politika buydu. Hem ez, hem katlet, hem unuttur, hem de rahat yüzü görmeleri için kendi gerçeğinden kaçmayı dayat! Şimdi Roboskililere “Rahat etmek istiyorsan göç et ve bu yaşananları unut” diyorlar. Roboskililere en büyük zulmü de böyle yapmak istiyorlar.

Roboskililer ve tüm demokrasi güçleri Roboski üzerinde yapılan baskıları iyi görmelidirler. Hem dünyada görülmedik bir katliam yapmak hem de katliama maruz kalmış insanların üzerine bu kadar gitmek sadece kültürel soykırımcı sömürgeci zihniyetle açıklanabilir. Bu açıdan Roboski’deki baskılara karşı çıkmak, kültürel soykırımcı sömürgeciliğe karşı çıkmaktır.

Roboski katliamından sonra Roboski’nin üstünü örtmede tüm basın ortak hareket ediyordu. Şimdi Fetullahçı basın Roboski üzerinden Hükümeti vurmak istiyor. MİT’in istihbarat verdiği, Başbakan’ın da vurdurduğu her gün daha netleşiyor. Fetullahçıların Sri Lanka modeli ve PKK yöneticilerinin katledilmesini önerdiği ve bunun da hükümet tarafından uygulandığı bilinmektedir. 2011 sonbaharında Rüstem Cûdî, Alîşêr Koçgrî ve Çiçek Botan’ın katledilmesi, PKK yöneticilerinin hedeflenmesi kararının sonucudur. Sara ve iki arkadaşı da bu karar sonucu katledilmişlerdir. Roboski de bir PKK’liyi imha etmek için yüzlerce köylünün de öldürülebileceği yönlü verilmiş talimat sonucu yapılmış bilinçli ve planlı bir katliamdır. Roboski katliamı, açıkça Kürt’ü öldürmenin kıymeti yoktur zihniyetinin pratikleşmesidir.

AKP, Kürtlere karşı uyguladığı kirli savaşta işlediği suçların tüm bilgilerini dış ve iç güçlerin eline vermiştir.

Yani AKP'nin ipi başkalarının elindedir. Bu güçler AKP'ye her türlü kirli iş yaptırmışlar, şimdi de AKP'yi bitirmek için kullanıyorlar. AKP'nin tüm zayıf yanları Fetullahçıların ve arkasındaki güçlerin elindedir. AKP bilindiğinden daha fazla kirli savaş yürütmüş ve çirkin suçlar işlemiştir. Bu suçlar üzerinden şimdi ipi çekilmektedir.

AKP ya geçmiş zihniyeti ve kirli işlere imza atan politikalarını bırakarak halktan özür dileyip köklü demokratikleşme adımları atarak kendini kurtaracak ya da kullanılıp atılan hükümetlerin durumuna düşecektir.

Kirlilikleriyle birlikte yaşayacağını sanan AKP hükümetinin akıbeti farlı olmayacaktır. AKP hala son 12 yılda izlediği politika ile bu işten sıyrılacağını sanmaktadır. Halbuki o yılların kendine özgün koşulları vardı. Şu andaki durumda radikal hamle ve dönüşüm yapmadığı takdirde paldır küldür gitmek dışında bir seçeneği kalmamıştır.

Ya demokratikleşme yolunda köklü hamle yaparak kirlerini böyle temizleyecek ya da Roboski katliamında verdiği emrin ahıyla hiçbir siyasetçinin içine düşmediği duruma düşecektir.

Ne var ki AKP şu anda kırk katır mı, kırk satır mı seçeneğinden birini tercih etme politikası izliyor.

Hüseyin Ali

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
Parveke

TAGS(ETIKETLER): roboski  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.