01 - 14 Eylül 2013 Kronolojisi
Kronoloji / 17 Eylül 2013 Salı Saat 06:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 446. Gününe girdi.

01.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. 

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın barış çabalarına karşın AKP Devleti savaştaki ısrarını sürdürüyor. Wan’ın Ebex ilçesi ve Agirî’nin Bazîd ilçesi arasında yoğun bir keşif uçuşu ve askeri hareketliliğin yaşandığı belirtildi. 

• Amed'de düzenlenecek 1 Eylül mitingine davet edilen PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Kızıltepe Şenyurt Sınır Kapısı'nda AKP Devleti’nin keyfi uygulamalarına maruz kaldı. İçişleri Bakanlığı'ndan gerekli izinlerin alınmadığı gerekçesiyle 3 saat bekletildikten sonra Mêrdîn Asayiş Şubesi'ne götürüldü. Abdullah; "BDP'nin daveti üzerine 1 Eylül'e katılmak için buraya geldik. Biz Rojava halkı olarak demokratik çözümden yana ısrarımızı sürdüreceğiz. 21'inci yüzyıl Kürt sorununun çözüm yüzyılıdır. Artık imha ve inkâr siyaseti Kürt halkı üzerinde sonuçsuz kalmıştır. Ortadoğu'da halkların kardeşliği ve birlikteliği başarıya ulaşacaktır. Kürt halkı bunun öncülüğünü oynayacaktır." Dedi.

• Bölge güçlerinin Rojava Devrimine yönelik tahammülsüzlüğü kapsamında gösterdiği kirli savaş politikaları devam ederken, Kürt halkı ve YPG’nin büyük direnişi de sürüyor. Rojava’nın Serêkaniyê bölgesinde bugün çatışmalarda 21 çete üyesinin öldürüldüğü bildirildi. Öte yandan Türkiye’nin bizzat desteklediği kanlı El Kaide örgütüne bağlı El Nusra’nın çetelerince Halep’in Azzaz bölgesinde kaçırılan 70 yolcudan 20’si serbest bırakılırken, bir otobüs şoförünü vahşice katledildi. 

• Kirli Devlet terörünün Kürdistan Özgürlük Mücadelesi gerillalarının mezarlarına tahammülsüzlüğü devam ediyor. Betlîs merkeze bağlı Ölek köyünde inşaası devam eden ‘PKK şehitliği' mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle yıktırıldı.

• Rojava Halk Meclisi EGRK ile Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi ENKS, Qamişlo’da devam eden görüşmeler sonucunda, Rojava’da bir seçim yapılana kadar geçici bir  yönetim oluşturma konusunda anlaştı.

• BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Kerkük-Yumurtalık boru hattının güvenliği bahanesiyle 150 hektarlık ormanlık alanın kesilmesini Meclis gündemine taşımıştı. Bunun üzerine işgalci AKP Devleti İçişleri Bakanlığı, ormanlık alanın kesilmesinin nedeninin gerillanın geçiş alanları olduğunu ve bu yüzden kesildiğini itiraf etti.

• PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül; “Suriye bizim için çok önemli. Çünkü çok kültürlü, çok kimlikli bir yapıya sahip. Emperyalist güçler bu yapıyı yok etmeye çalışıyorlar. Çetecileri ve katliamcıları Türkiye'de besleniyorlar." Dedi.

• Kürdistan’da asimilasyon politikası yürüten Gülen Cemaati’nin bu konudaki politikaları sürüyor. Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, asimilasyoncu Fethullah Gülen’le Ankara’da cami ve cem evinin birlikte olacağı bir ibadethane yapmak üzere anlaştıklarını açıkladı.

• ABD Başkanı Barac Obama, Suriye’de kimyasal silah kullanımına yanıt olarak askeri operasyon kararı aldığını ancak bunun için Kongre’den izin isteyeceğini açıkladı. 

• Rusya, ABD’nin Suriye’ye askeri müdahale tehditlerinin kabul edilemez ve doğrudan uluslararası hukukun ihlali olduğunu söyledi.

• Suriyeli muhaliflerin, kimyasal silah kullanıldığı öne sürülen saldırıdan sorumlu olduklarını itiraf ettiği iddia edildi.

02.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmezken, 'Öcalan’a Özgürlük kapsamlı eylemler yayılarak devam ediyor. Irak ile Federal Kürdistan Bölgesi’nde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile Türkiye cezaevlerindeki Kürt siyasal tutsakların özgürlüğü için yürütülen ‘Bir Milyon İmza’ kampanyasının sonuçları açıklandı. Buna göre kampanya kapsamında 1 milyon 6 bin 667 imza toplandı.

• KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, Suriye’ye yönelik olası müdahalede Türkiye’nin Rojava’ya müdahalede bulunmasının çok tehlikeli bir durum olacağını belirtti. Ok; “Böyle bir durum olursa; halkımız Rojava ile Kuzey devrimini birleştirerek, hiçbir fiziki sınır tanımadan birlikte mücadeleyi yükseltmelidir.” dedi.

• Rojava’da Türkiye’nin desteklediği El Kaide’ye bağlı El Nusra çetelerinin Kürtlerin kazanımlarına yönelik kirli çabaları sürüyor.  Silahlı çeteler sadece Kürt halkına değil, diğer halklara da zülüm ediyor. Silahlı çeteler Halep bölgesindeki Sirin ilçesine girerek fırına el koydu ve 80 Arap vatandaşı alıkoydu.

• 1 Eylül Dünya Barış Gününde Amed’e giden PYD Eş Başkanı Asya Abdullah; "Rojava'ya siyasi, askeri, ideolojik yapılan saldırılar, Rojava iradesine yapılan saldırılardır." dedi. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise, hükümetin hazırladığı pakete değinerek, "Ya bu paketin içi boş ya da Başbakan'ın sözleri boş." dedi. 

• 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü alanlarda karşılayan milyonlar, çözüm sürecinin ikinci aşaması için adım atmayan hükümete seslendi. ‘Demokratik çözüm ve barış için hükümet adım at’ diyen milyonlar onlarca merkezde miting, barış yürüyüşü ve nöbeti ile insan zinciri oluşturdu.

• Türk Devleti Kürtlerin Rojava’daki devrimine karşı her türlü çabayı sarf ediyor. Özellikle Kürt gençlerine yönelen Türk Devleti, bu kirli politikasıyla Kürt’ü Kürt’e kırdırtmaya çalışıyor. Antalya'da yaşayan 24 yaşındaki Kürt genci Z.T. bir ay önce cihada gidiyorum diye bir not bırakarak ortandan kayboldu. Z.T.nin ailesi çocuklarının Rojava'da halkına karşı savaştırıldığı endişesini taşıdığını belirtti. 

• AKP Devleti iktidarında kadına yönelik şiddet hat safhaya ulaştı. Her gün onlarca kadın katliamlarının yaşandığı AKP Devleti’nde bu cinayetlere bir yenisi daha eklendi. Barış ve Demokrasi Partisi Küçükçekmece Kadın Meclisi üyesi Nazliye Sincar, 5 yıl önce boşandığı eşi tarafından vahşice katledildi.

• Kuzey Kürdistan’daki medrese kökenli din adamları, BDP’ye karşı siyasi bir sivil inisiyatif oluşturdu. ‘Şark Alimler Birliği’ adı toplantının sonuç bildirgesinde medreselerin açılmasını talep etti.

• Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, seçim yaklaştıkça Türkiye'nin başka yerlerinde AKP Parti adayına kaybettirmek için CHP ve MHP'nin seçim ittifakı için çalışmalara başladığını söyledi.

• AKP Devleti Kürt Dilini ‘bilinmeyen dil’ olarak nitelendirip, anayasada bile yer vermemesi bir tarafa göz boyama amaçlı çalışmalarda bulunuyor. Anadolu Ajansı dün Kürtçe yayın yapmaya başlattı.  

• ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’den alınan örneklerde sarin gazı tespit edildiğini söyledi. 

• İngiltere yeni bir kimyasal saldırı olması durumunda bile Suriye’ye yönelik askeri bir operasyonda yer alamayacağını açıkladı. ABD’nin güvendiği müttefiki Fransa’da parlamento oylaması talep ediliyor. 

• 28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün başlayacak.

03.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önerisi ile gerçekleştirilmesi planlanın birinci Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi’nin oluşturduğu heyetin Rojava’ya ilişkin hazırladığı rapor kabul edildi. Raporda, sıralanan 12 talebin yerine getirilesi için taraflara çağrı yapıldı.

• 1 Eylül Dünya Barış gününde Amed’e giden PYD Eş Başkanı Asya Abdullah Rojava'nın özerk bir bölge olduğunu belirterek; "19 Temmuz devriminden sonra Rojava halkları kendi kendini yönetiyor. Olası bir saldırı Batı Kürdistan dışına yapılmalıdır. Zaten bugün Rojava haklarına yönelik çetin bir savaş yürütülüyor. Kürt halkı Kürdistan bölgesinde savunma hakkını kullanıyor. Dış güçler tarafından Rojava halkına yönelik bir saldırı olursa Rojava halkı müdahalelere karşı savunma hakkını kullanacaktır. Ortadoğu için yeni bir değişim lazım. Bu değişim de ancak demokratik bir sistem temeli üzerinde gelişirse tüm bölgedeki sorunu çözer." dedi. 

• TEV-DEM Yönetim Kurulu üyesi Aldar Xelîl,  "Biz kendimiz askeri bir müdahaleden yana değiliz. Daha çok uluslararası alanda da kabul görecek bir şekilde siyasal yöntemlerle bu sorunun çözülmesini istiyoruz." dedi. 

• Türkiye destekli El Kaide’ye bağlı El Nusra silahlı çeteleri insanlık dışı uygulamalarını sürdürüyor. Silahlı çeteler Til Ebyad’ta  üç genci halkın gözleri önünde infaz etti.

• Türk Ordusunda uyuşturucu kullanımı bir kez daha kanıtlandı. AKP Devleti Genelkurmay’ı tarafından bazı kışlalarda otların arasında hintkeneviri yetiştirildiği tespit edildi. Malatya’daki Altay Kışlası’nda “Madde bağımlısı erbaş ve erler” hakkında yapılan tespitler, istihbarat raporlarında da yer aldı. Kışladaki asker arasında uyuşturucu kullananların oranının yüzde 12 olduğu raporda belirtildi.

• İşbirlikçi KDP’nin Rudaw internet sitesinde yer alan haberde, Kürdistan Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi üyesi Dr. Kemal Kerkuki’nin; “Şu anda bile sorunlar çözülse, kongrenin 15 Eylül’e yetişmesi mümkün görünmüyor.” Dediği iddia edildi. Ancak Kerkuki yaptığı açıklamada kendisinin böyle bir açıklamada bulunmadığını tamamen yapılan haberlerin asılsız olduğunu belirtti. 

• ABD’nin askeri operasyon düzenlemeye hazırlandığı Suriye’de, operasyona misilleme olarak İsrail, Türkiye ve Kıbrıs'ta hedef alınabilecek tesisler listesinin devlet medyası tarafından yayımladığı ve listede, Türkiye'deki askeri ve istihbarat tesislerinin bulunduğu belirtildi.

• SPD’li Alman parlamenter Uta Zapf, Rojava’da gerçekleştirilen zulmü yakından izlediğini ve konunun Almanya’nın gündemine gelmesi için daha fazla çalışacağını söyledi. 

• ABD’nin Suriye’ye olası müdahalesine tepki gösteren Amerikan askerleri, Üniformaları ile “Ben donanmaya Suriye’nin iç savaşında El Kaide için savaşmak amacıyla katılmadım. Obama, Suriye’de senin El Kaideli isyancıların için savaşmak amacıyla cepheye gitmeyeceğim.” Dediği belirtildi.

• Suriye’ye olası bir müdahalede rol alıp almayacağı merak konusu olan NATO’dan net cevap geldi. NATO, operasyona katılmayacağını açıkladı. 

• Selefi Şeyh Nasır El Ömer, Şia karşıtı yayınlar yapan Visal kanalında, “Silahlı mücahitler, namahrem mücahit kadınlar bulamıyorlarsa, o zaman kendi mahremleri yani anneleri, kız kardeşleri, kızları, teyzeleri, halaları ile evlilik akdi kıysınlar.” şeklinde şok edici açıklamalarda bulundu. 

• İran askerleri 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Urmiye bölgesinde sınır ticareti yapan köylülere ateş açtı, bir kişi hayatını kaybetti.

• Suriye hükümeti BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’dan Suriye’ye yönelik tüm saldırıları engellemek için sorumluluklarına sahip çıkmasını istedi.

• Fransa istihbarat servisi DGSE'nin hazırladığı dört sayfalık raporda, Suriye'deki Esad rejiminin elinde 1000 ton kimyasal silah stoğu olduğu iddia edildi.

04.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. 

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın önerisi ile gerçekleştirilmesi planlanan Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesi, yaptığı yazılı açıklama ile kongrenin 25 Kasım'a ertelendiğini açıkladı. Açıklamada, erteleme nedeninin Federal Kürdistan Bölgesi'nde 21 Eylül'de yapılacak olan seçimler olduğu belirtildi.

• Kürt Özgürlük Gerillalarının cenazelerine bile tahammül edemeyen faşist AKP Devleti askerlerince mezarlıklara saldırılar arttı. Bagok Dağı Bendere mevkisinde bulunan ve 43 HPG gerillasının cenazesinin defnedildiği Ş. Egit Suruç Şehitliği'ne askerler saldırdı. Saldırıda, HPG gerillası Ahmet Uğurlar'ın cenazesi mezarlıktan çıkartıldı. 

• Rojava’nın Serêkaniyê kenti yakınındaki Til Xelef’te üslenen El Kaide bağlantılı gruplara geniş kapsamlı bir operasyon düzenleyen YPG güçleri, operasyonun bilançosunu açıkladı. Buna göre 20 çete mensubu öldürüldü, bir köy kurtarıldı ve çetelere ait bir karargâh ile çok sayıda silah ele geçirildi.

• İşgalci AKP Devleti’nin Kürt gençlerini sömürmeye yönelik çabaları sürüyor. Çewlîg’de Haziran ayında E.A. isimli çocuğun 2011 yılında 8 uzman çavuşun cinsel istismarına maruz kaldığı olayın yankıları devam ederken, 24 Ağustos günü ise Çewlîg’in Dara Hênê ilçesine bağlı Warêmerg köyünde ikamet eden 19 yaşındaki zihinsel engelli B.Ç. adlı genç kadının tecavüze maruz kaldığı ortaya çıktı.

• Federal Kürdistan Bölge Başkanlığı bugün şok edici bir açıklamada bulundu. Rojava’da Kürt sivillere yönelik yapılan katliamlar bütün dünya tarafından görülüp ABD, Rusya gibi devletler tarafından bile kınanırken, Kürdistan Bölge Başkanlığından bugün yapılan açıklamada, KNK tarafından Rojava’ya gönderilen heyetin araştırmaları sonucunda Rojava’da Kürt katliamına yönelik hiçbir belgenin bulunamadığı belirtilerek yaşanan olayın iki silahlı taraf arasındaki çatışmalar olduğu belirtildi.

• Aralarında CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan ile Ali Bulaç, Hayko Bağdat, Nuray Mert, Mehmet Bekaroğlu gibi yazarların bulunduğu çok farklı görüşten kişiler Suriye’ye düzenlenmesi planlanan bir harekâta karşı; “Üçüncü yol mümkün mü?” diye sordu. 33 ismin imzasının bulunduğu çağrıda, “Bir üçüncü yol mümkündür. Bu yol, düşmanlık değil kardeşlik, savaş değil barış, diktatörlük değil demokrasi yoludur.” denildi.

• ABD Başkanı Barac Obama, Suriyeli muhaliflerin, Esad'ı yenilgiye uğratması için ABD'nin geniş katılımlı bir planı bulunduğunu söyledi. Obama ayrıca,  ABD kongresinin Suriye’ye askeri müdahale yapılması yönünde oy kullanacağına güveninin tam olduğunu belirtti.

• Federal Kürdistan Bölgesi’nde 21 Eylül’de yapılacak bölgesel parlamento seçimlerine 40’a yakın parti katılacak. Bu yılki seçimlerde 1 milyon 200 bini Süleymaniye, 1 milyonu Hewlêr, 700 bini de Duhok bölgesi olmak üzere 2 milyon 900 bin seçmen oy kullanacak. 

• Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın cem evi ve caminin aynı bahçede bulunacağı bir yapının Fethullah Gülen cemaati ile ortak yapılacağını açıklamasına Alevi örgütlerinin temsilcilerinden tepki geldi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: “Bu bir karıştır barıştır projesidir. Gerçekten Alevilerin sorunlarını çözmek istiyorlarsa Alevilerin sorunları ortada. Cem evi ve camiyi aynı arsada yapmak Alevilerin sorunun çözen bir proje değildir. Cemevi’nin varlığını bağımsız olarak kabul etmeme projesidir.”

• Kürtleri sömürmeye, devşirmeye, asimile etmeye yönelik çabalarda bulunan AKP Devleti İçişleri Bakanı Muammer Güler, 1 Şubat 2013 itibarıyla geçici köy korucusu sayısının 46 bin 195 olduğunu belirtti. 

• Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Suriye’den kaçan sığınmacı sayısının iki milyonu geçtiğini açıkladı.  

07.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. 

• Amed’de sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çözüm sürecini sekteye uğratacak açıklamalardan kaçınılması gerektiğini belirterek, hükümeti de acil adım atmaya çağırdılar. 

• Wan’da meydana gelen deprem sonrası Kürt halkına zulüm eden AKP Devleti bu sefer de halkın konteyner kentlerden çıkmaları için baskı yapıyor. Bunun üzerine halkın başlattığı açlık grevi eylemi 10. Gününe girdi. Açlık grevinden dolayı sağlıkları bozulan bazı depremzedeler hastaneye kaldırılırken,  faşist AKP ise depremzedeleri şov yapmakla suçladı.

• Rojava Devrimi’ne öncülük eden kadınları kendilerine tehdit olarak gören çeteciler, sivil halkı katlederek, Kürtleri kendilerine helal kılan fetvalar veriyor. Çetelerden kaçan kadınlar ise, sınırın diğer tarafında ya ucuz işgücü olarak çalıştırılıyor ya da fuhuşa zorlanıyor.

• Devlet terörünün Kürt gençleri üzerindeki kirli politikaları sürerken, Demokratik Özgür Kadın Hareketi öncülüğünde, asimilasyon, fuhuş, uyuşturucu ve ajanlaştırmaya karşı Xaçort Mahallesi'nde çadır kuruldu. 

• Kirli devlet terörünün Kürt halkını devşirme amaçlı geliştirdiği koruculuk sistemi çöküyor. Wan’ın Çatak ilçesinin Büyükağaç köyünde koruculuktan istifa eden Zümeyran Can, eşi dahil tüm koruculara silah bırakmaları yönünde çağrıda bulundu. Koruculuğun gerçek yüzünü gördüğünü dile getiren Can; “Hepimiz kardeşiz. Artık kan dökülmesin." dedi.

• Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, olası bir saldırı durumunda, Suriye'ye gereken yardımları göndermeye devam edeceklerini söyledi.

• Rusya donanmasına ait üç savaş gemisinin, Akdeniz'e gitmek üzere Çanakkale Boğazı'ndan geçtiği belirtildi.

• Suriye'ye müdahale ihtimali artarken, TSK'nın sınıra sevkiyatı dün de sürdü. Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Kilis, Mardin ve Hatay'da çok sayıda zırhlı araç, sıfır noktasına konuşlandırıldı. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi de sınır boyunda incelemelerde bulundu.

• Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinin, Suriye'ye olası bir askeri müdaheleden önce BM uzmanlarının raporunu bekleyeceğini söyledi.

• Amerikalı Uzman: “Türkiye El Kaide'yi Destekliyor”

08.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor.

• Rojava’da çete üyelerinin YPG’ye yönelik saldırıları artıyor. YPG, Irak ile sınırı olan Til Koçer’e kadar püskürttüğü El Kaide bağlantılı gruplara yönelik yeni bir operasyon daha gerçekleştirerek, çok sayıda silahlı grup üyesini öldürdü, 7’sinin cenazesi ile 7 karargâhlarını ele geçirdi. Halep’te Özgür Suriye Ordusu adına hareket eden silahlı grupların Kürt mahallelerine saldırısı ardından yaşanan şiddetli çatışmalarda YPG ve El Ekrad güçleri,  25 silahlı grup üyesini öldürdü, 9’unu esir aldı ve 3 karargâhlarını ele geçirdi.  Kürt mahallelerine havan topu ile yapılan saldırılarda 3 sivil hayatını kaybetti, 3’ü çocuk 11’i yaralandı. Öte yandan, YPG güçleri “Şehid Çekjin Devrimci Operasyonları” çerçevesinde Musul ile sınırı olan Til Koçer’de iki köyü silahlı grupların elinden kurtardı. Irak ile sınırı olan Batı Kürdistan'ın Til Koçer ilçesinin doğusunda El Kaide bağlantılı grupların konumlandığı bir Suriye karakolu YPG güçlerinin düzenlediği kapsamlı bir eylem sonucunda ele geçirildi.

• Çözüm süreci boyunca hiçbir adım atmayan AKP Devleti’nce savaş hazırlıkları arttırılıyor. Amed’deki askeri havaalanından çok sayıda savaş uçağı kalkış yaparken, Dersim-Elazığ karayolu üzerinde yoğun askeri hareketlilik olduğu bildirildi. Amed  2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden savaş uçakları kalkış yaptı.

• Dersim de, ‘Bin kadın bir semah, bir Sakine bin kadın' şiarıyla düzenlenen etkinlik kapsamında bir araya gelen yüzlerce kadın, Cansız’ın mezarını ziyaret etti.

• Batı Kürdistan Kürt Yüksek Konseyi’nin bileşeni olan Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi ENKS iki gündür, Suriye muhalefetine katılım konusunda tartışmalar yürütüyor. Meclis üyeleri arasında bu konuda derin bir anlaşmazlık var. Bazı üyeler ENKS’nin parçalanmasından endişe ediyor.15 siyasi parti ve çok sayıda şahsiyetten oluşan ENKS, Cuma günü düzenlediği toplantısında Suriye Ulusal Koalisyonu’na katılma konusunda bir anlaşmaya varamadı. ENKS üyeleri bugün de aynı amaçla Qamişlo’da bir araya geldi. 

• İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti’nin çözüm sürecini sabote girişimlerine yönelik konuşan Prof. Dr. Haluk Gerger, çatışmaların yeniden başlamasının yaratacağı karamsarlığa dikkat çekerek; “Bu süreç çökerse, Türkiye bunu kaldıramaz. Kürtler bir biçimden kendini kurtarabilir, ama Türkler 100 sene sonra bile kendini toparlayamaz.” dedi.

• AKP Devleti’nin Rojava’da Kürtlerin kazanımlarına yönelik kirli planları bir kez daha kanıtlandı.  ÖSO militanlarına nasıl özel ilgi gösterildiğini anlattı. Doktorlar Üniversite Rektörü’nün bizzat telefon ederek, ‘O hastayı bizim hastaneye sevk edin’ dediğini, İl Sağlık Müdürü’nün ise rütbeli cihatçılar için, ‘Ona iyi bakın’ diye uyardığını iddia etti. 

• Türk Devleti ordusunca Hatay'da, Suriye'nin Lazkiye kentinin karşısındaki Keldağı'nın zirvesine, askeri üs kurma çalışmalarına başlandı. 

• AB, Suriye’deki kimyasal saldırıdan Beşar Esad rejiminin sorumlu olduğunu açıkladı.  Avrupa Birliği dışişleri bakanları zirvesinde 28 üyenin, Suriye’de 20-21 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen ve yaklaşık 1000 kişinin öldüğü düşünülen kimyasal saldırıdan Esad rejiminin sorumlu olduğuna dair ortak karara vardığı açıklandı.

• G20 zirvesinin son gününde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’ye yönelik askeri müdahalenin bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyeceği uyarısında bulundu. BM Güvenlik Konseyi’nde müdahaleye karşı çıkan Rusya ve Çin, BM kararı olmadan düzenlenebilecek bir askeri müdahalenin yasadışı olacağını savunuyor. 

09.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. 

• PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye ile yürüttükleri ilişkilere bağlı olarak Ankara'da büro açabileceklerini söyledi. Suriye konusunda şimdiye kadar Türkiye, İran, Rusya ile görüşmeler yaptıklarını ve Amerika'dan da davet aldığını belirten PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, kısa sürede bu ülkeye gideceğini söyledi.

• Rojava’da YPG’nin direnişi sürüyor. YPG güçleri “Şehid Çekjin Devrimci Operasyonları” çerçevesinde, Til Koçer’de Irak-Şam İslam Devleti / El Nusra cephesine bağlı çete gruplarına ait noktalara karşı bir dizi eylem gerçekleştirdi. Operasyon sonucu 5 köy kurtarılırken, çete gruplarına ait 7 nokta ele geçirildi.

• KDP’nin Rojava Devrimine tahammülsüzlüğü her geçen gün artıyor.  Efrîn’de 22 Ağustos günü, 4 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırılarla ilgili Asayiş güçlerince düzenlenen operasyonda 2 kişi gözaltına alındı. El Parti mensubu oldukları ortaya çıkan iki kişi saldırıları itiraf etmekle kalmadı, saldırıda kullanılan bombaları El Parti binasından aldıklarını söyledi.

• AKP Hükümeti'nin desteklediği El Kaide uzantılı çetelerin Rojava'ya geçiş olarak kullandıkları; silah, mühimmat, gıda yardımları ile yaralılarını Serekaniye Tarım İşletme Genel Müdürlüğü (TİGEM)’e götürüldüğü belirtildi.  Temmuz ortasından itibaren Batı Kürdistan’da Serêkaniyê, Til Abyat, Afrin, Kobani, Çil Axa, Girkê Legê, Til Koçer, Til Xelef gibi bölgelere yönelik saldırıya geçen El Kaide uzantılı Cebhet El Nusra ile Irak-Şam Devleti örgütlerine AKP hükümetinin askeri, diplomatik ve maddi destek sunmaya devam ediyor.  Çetelere silah, gıda ve mühimmat yardımları yapılıyor.

• AKP Devleti’nin Rojava sınırına yönelik askeri sevkiyatına dikkat çeken Antep Savaş Karşıtları Platformu üyesi Ömer Faruk Koç, müdahale için heveslenen Türkiye'nin tek amacının Rojava olduğunu belirterek, Kürtlerin sınırda insan zinciri oluşturması gerektiğini belirtti.

• Cuntacı AKP Devleti’nin siyasi soykırım operasyonları kapsamında tutuklananların yargılandığı KCK İstanbul ana davasının altıncı duruşması bugün görülecek. 97’si tutuklu 205 kişinin yargılandığı davada, sanıkların Kürtçe savunma talepleri kabul edilmediği için ilk savunmalar Mayıs ayında görülen beşinci duruşmada verilebilmişti.

• Rojava Kürt Yüksek Konseyi,  El Parti üyesi Suud Mele, Azadi üyesi Beşar Emin ile Yekiti üyesi İsmail Heme'nin herhangi bir mazeret göstermeden hazır bulunmaması nedeniyle, toplanamadı.

• Hrant Dink cinayeti davasının avukatı Fethiye Çetin dava sürecini ve perde arkasında yaşananları anlattığı “Utanç Duyuyorum-Hrant Dink Cinayeti’nin Yargısı” isimli kitabında, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Dink’in infaz emrini Kiril alfabesiyle kriptolayarak verdiğine ilişkin bir iddiaya yer verdi. Çetin iddiasını kendisine ulaşan ve MİT’te kriptoloji uzmanı olarak çalıştığını iddia eden Ramazan Dündar’ın anlatımlarına ve kendisine verdiği belgelere dayandırdı.

• Federal Kürdistan Bölgesel Başbakanı Neçirvan Barzani’nin talimatıyla her aileye yüz ile bin dolar verileceği belirtildi. 

• Kürt parlamenterler üzerinden mesaj gönderen Beşar Esad, Kürtlerle şartsız masaya oturmaya ve otonomi vermeye hazır olduğunu söyledi.

• Suriye’ye rejimin kimyasal saldırı düzenlediği iddiasıyla askeri müdahale gündemdeyken, ülkenin kimyasal silah mühimmatının büyük bölümünün Batılı şirketler sayesinde oluşturulduğu iddia edildi.

• Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad;  "Kendi halkım üzerinde kimyasal silah kullandığıma dair en ufak bir kanıt yok." dedi.

• Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, halk olası barış anlaşmasına ilişkin referandumda karar verinceye kadar FARC’ın silahlarını muhafaza edebileceğini söyledi. Santos; “Kimse FARC’ın bundan önce silah bırakmasını bekleyemez” dedi.

10.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. 

• KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı,  attıkları adımlar karşısında Türk hükümetinin sorumsuz davranması, demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması nedeniyle gerillaların geri çekilişini durdurduklarını açıkladı. KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı:  “Çatışmasızlığı sağlamamızı, gerillayı geri çekme irademizi ve gerillanın önemli düzeyde Türkiye sınırları dışına çekilmesini önemsemeyen, buna doğru karşılık vermeyen, bu süreci bir oyalama ve bu temelde yerel seçimlere çatışmasızlık ortamında girerek bir seçim kazanma biçiminde ele alan AKP hükümeti bu durumun sorumlusudur.”

• BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, KCK’nin geri çekilmeyi durdurmasının bu sürecin sona erdiği anlamına gelmediğini belirterek; “Bizim acilen adaya gitmemiz gerekiyor.” Dedi. 

• Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Ahmet Türk; “Bugüne kadar gördüğümüz kadarıyla, somut bir şey yok, atılmış bir adım yok, bir proje de ortada yok. Bu kadar acılı süreçlerden sonra niyetler üzerine bu işin gitmeyeceğini hükümetin görmesi lazım." Dedi.

• Çözüm sürecine rağmen AKP Devleti’nin savaştaki ısrarı ve bu konudaki girişimleri sürüyor. Türk ordusu,  Şemzînan kırsalında operasyon düzenlerken,  Çelê’de ormanlık alanın tahrip edildiği bildirildi.

• Faşist Devlet terörünün Kürt halkının değerlerine yönelik vahşet uygulamaları sürüyor. AKP Devleti askerlerince tahrip edilen,  ‘Şehit Egit Suruç Şehitliği’ni yeniden inşa etmek için binlerce kişi Bagok Dağı'na çıktı. 

• Halkların Demokratik Kongresi yerel seçim stratejisi açıklandı. Buna göre, seçimlere Türkiye’de Halkların Demokratik Partisi,  Kuzey Kürdistan’da Barış ve Demokrasi Parti ile girilecek.

• Kürdistan Demokratik Çözüm Partisinin ilk kez katılacağı parlamento seçimleri için, Zaxo’da düzenlediği seçim mitingine yoğun ilgi gösterildi. 

• AKP Devleti Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, KCK'nin geri çekilmeyi durdurduğu açıklamasına tehditle karşılık verdi. Bozdağ; “Terör bitene kadar çalışmalarımızı, mücadelemizi sürdüreceğiz." Dedi.

• Türkiye’de bulunan ODTÜ üniversitesinin arazisinden geçecek yola yönelik protestolar ve eylemcilere yönelik ırkçı AKP Devleti polisinin sert müdahalesine ilişkin tartışmalar devam ederken, yolla ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açıldı.

• ABD Dışişleri Bakanı John Kerry; “Esad kimyasal silahlarını uluslararası topluma teslim ederse müdahale olmaz.” dedi. Rusya, Suriye yönetimini bu yönde ikna etmek için çalışmalara başladı. Rejimden ise olumlu cevap geldiği belirtildi.

• Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat Amerika’nın Suriye’ye karşı askeri müdahalede bulunması durumunda, ABD’lilerin kendilerine karşı, her türlü eylemi beklemesi gerektiğini söyledi.

11.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor.  Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde Öcalan’a Özgürlük talebiyle başlatılan nöbet eylemi 443. Gününde devam ediyor. 

• Milliyet Gazetesi, KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı tarafından gerillanın çekilme kararını durdurmasından sonra, MİT yetkililerinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüştüğü iddia edildi.

• Anadilde eğitim talebi ile Kuzey Kürdistan ve Türkiye kentlerinde imza ve dilekçeler toplanıyor.

• Faşist Devleti terörünün asimilasyon politikalarına karşı mücadele sürüyor. Amed’de anadilde eğitim talebiyle toplanan 50 bini aşkın dilekçe, faşist AKP Devleti polislerinin bütün baskılarına rağmen yapılan yürüyüş ardından İl Milli Eğitim müdürlüğüne teslim edildi.

• Rojava’da bütün kirli saldırılara rağmen mücadele ve direniş sürerken, Girkê Legê bölgesinde çeteler ile YPG güçleri arasında çıkan çatışmada 5 çete üyesi yakalandı, çok sayıda çete üyesi öldürüldü. Öte yandan, Efrin’de asayiş güçleri tarafından YPG kontrol noktasına saldırı hazırlığında olan El Parti’ye bağlı 7 kişi yakalandı.

• İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti İç İşleri Bakanı Muammer Güler, kendileri tarafından sürecin sabote edilmesini görmezden gelip, ‘süreci provoke edenler bunun altında kalır’ şeklinde açıklamalardan geri durmuyor.

• Fransa’nın İntelligence isimli İstihbarat Dergisi, Türk Devleti’nin PYD’ye karşı savaşmak için tamamen Kürtlerden oluşan cihatçı bir tabur kurduğunu yazdı.  Haberde, ‘Ketibet El Taliban’  isimli taburun önemli bir kısmının Fethullah Gülen yurtlarından gelenlerden oluştuğu belirtiliyor.  Bu kişilerin 1000 dolar maaş karşılığında çalıştığı açıklandı.

12.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnsiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 444. Gününe girdi.

• Halk Savunma Merkezi Komutanlarından Delal Amed: “Gerilla ateşkes pozisyonunu sürdürecek, saldırı olmazsa çatışma olmaz.”

• YPG Genel Komutanlığı: “2 günlük çatışmada 177 çete üyesi öldürülürken, 8 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.” Öte yandan çete üyelerinin 2 Emiri (Ebu Xetab) öldürüldü. 

• Rojava’da Türk Devleti’nin El Kaide ile beraber yürüttüğü kirli oyunları bir kez daha belgelendi. El Nusra’nın ellerindeki kimyasal gazın Türkiye tarafından temin edildiği belgelendi.

• Türk Devleti ve Fransız Devleti başta olmak üzere uluslar arası güçlerin kirli politikalarıyla Paris’de katledilen 3 kadın devrimci için Avrupa’da ‘Adalet İstiyoruz’ eylemleri sürüyor. Eylemlerde Fransa’dan katliamı ortaya çıkartmaları istendi.

• Avrupa 1. Kadın Konferansı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. 

• 12 Eylül 1980’de cuntacı Kenan Evren sorumluluğunda askeri darbe gerçekleştirilmişti. Darbenin üzerinden 33 yıl geçti. Ancak AKP Devleti, darbenin bir devamcısı oldu ve aynı yolu takip etti. Darbenin 33. Yıldönümünü Kürdistan ve Türkiye’nin birçok kentinde protesto edilerek eylemler gerçekleştirildi.

• Güney Kürdistan’da yapılacak seçimler için, PÇDK’nin çalışmaları sürüyor. 

• 12 Eylül 2006’ta terörist TİT örgütü tarafından Amed’in Koşuyolu parkında patlatılan bomba sonucu 8’i çocuk olmak üzere 10 kişi yaşamını yitirmiş onlarca kişi yaralanmıştı. Yaşamını yitirenler Koşuyolu parkında anılarak olay kınandı.

• CHP Mityat İlçe Teşkilatı toplu istifa ederek BDP’ye geçeceklerini belirtti.

• İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Anadilde eğitim gündemimizde yok. KCK yöneticilerini muhatap almak gibi bir düşüncemiz yok.”

• Faşist ve ırkçı AKP Devleti iktidarı boyunca Kürtlere yönelik saldırılar sürekli arttı. Artvin’de inşaatta çalışan Kürt işçilere yönelik faşizan saldırılar gerçekleştirildi.

• ABD tarafından El Kaide’ye silah sevkiyatı yapıldığı belirtildi. ABD,  11 Eylül olaylarının arkasına El Kaide’nin olduğunu iddia etmiş ve bunu bahane ederek birçok Ortadoğu ülkesine müdahalede bulunmuştu.  

• İşgalci AKP Devleti çözüm süreci boyunca hiçbir adım atmadı. KCK yetkililerinin ‘çekilmeyi durdurduk’ açıklamalarına tahammül edemeyen AKP yetkilileri tehdit dolu açıklamalarını sürdürüyor.   Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin: “Bu blöfü yutmamız mümkün değil şeklinde bir açıklamada bulundu.”

13.09.2013


• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. ‘Öcalan’a Özgürlük’ İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 445. Gününe girdi. BDP Heyeti Kürt Halk Önderi ile görüşme gerçekleştirmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

• KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, Türk okullarını boykot etme çağrısı yaptı. KCK: “Çocuklarınızı bir hafta okula göndermeyin. Halkımız, ‘anadilde eğitim istiyoruz’  yürüyüşlerine güçlü katılmalıdır. AKP hükümeti kültürel soykırımcı politikalarda ısrar ediyor.”

• KCK: “Polis Devleti son cinayeti Hatay’da Ahmet Atakan’ı katlederek işlemiştir. Hareketimiz Türkiye’de halkın demokrasi mücadelesiyle Kürt halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesine birleştirecektir. Kürt halkı her yerde demokrasi güçleriyle omuz omuza mücadeleyi yükseltmelidir.”

• KCK Dil Komitesi: “Anadilde eğitim hakkı gasp edilemez bir haktır, halkımızı ve demokratik kamuoyunu başlatılan boykot etkinliklerine en üst düzeyde katılmaya çağırıyoruz.” 

• YPG güçleri Qamişlo’ya bağlı Til Nesir köyünde çetelere yönelik gerçekleştirdiği eylemde 7 çete üyesi öldürüldü.  Halep’te 8. Gününe giren çatışmalarda YPG direnişi karşısında onlarca çete üyesi öldürüldü.

• Cuntacı AKP Devleti’nin siyasi soykırım operasyonlarında tutuklananların yargılandığı İstanbul’da görülen davanın 16 Eylül’e ertelendiği belirtildi.

• Wan’da meydana gelen deprem sonrası, depremzedeler herhangi bir yardımda bulunmayan işgalci ve sömürgeci AKP Devleti’ne tepki olarak ‘taleplerimiz karşılanana kadar direneceğiz’ sloganıyla ölüm orucuna girdi.

• Faşist ve ırkçı AKP Devleti tarafından katledilen Ahmet Atakan’ın katledilmesi eş zamanlı olarak, İstanbul, Antakya, Eskişehir, İzmir, Ankara, Adana, Çanakkale, Dîlok başta olmak üzere birçok kentte protesto edildi. 

• İzmir’de bulunan STÖ ve siyasi parti temsilcileri çözüm sürecini değerlendirerek, hükümete adım atma çağrısında bulundu.

• Devrimci 78’liler federasyonunun inisiyatifinde oluşturulan utanç müzesi İstanbul Akatlar Kültür merkezinde ziyarete açtı.

• İran’da devlet güçleri biri işkencede olmak üzere 2 Kürt’ü katletti, 4 Kürt’ü idam cezasına çarptırdı.

• Kerkük’e bağlı Keywan ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıda en az 2 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

• Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Rusya’nın kimyasal silahların uluslar arası denetim altına alınması önerisini kabul ettiğini açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu duruma destek verdiğini açıklarken, Esad bu öneriyi ABD tehdit ettiği için değil, Rusya önerdiği için kabul ettiğini belirtti.

14.09.2013

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 446. Gününe girdi.

• KCK: “Kürtlere yönelik düşmanlığın arkasında Türk Devleti var. Saldırganlar Türk Devleti’nin taşeronluğunu yapmaktadır. Tarihte inanç direnişi en büyük direniştir. Bütün parçadaki Kürtlerin Rojava Devrimine destek vermesi gerekiyor. Bu şekilde Rojava direnişi zafere ulaşacaktır.”

• YPG Komutanlarından Sîpan Hemo: “Kürt halkı yenilmeyecek, zafere ulaşacaktır. Fethullah Gülen’e bağlı taburlar bize karşı düşmanca saldırılar gerçekleştiriyor. Biz bu tür grupları tanıyoruz. Bu gruplar başından bu yana Türk İstihbaratı tarafından kontrol edilmektedir. Bizim savaşçılarımız günden güne daha da gelişmekte, gücümüz artmaktadır. Temel çözüm 3. Çizgidir.  KDP bu tür saldırıların bir parçasıdır.”

• Anadilde eğitim talebi ile Kürdistan’da eylemler sürüyor. İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti’nin Kürt gençlerine yönelik asimilasyon, soykırım politikalarına karşı Kürdistan’da eylemler gerçekleştiriliyor. Mêrdîn’de gençler soykırım politikalarına karşı yürüyüş gerçekleştirdi.

• Rojava’da çete üyelerinin YPG güçlerine yönelik saldırıları sürüyor. Serêkanîye’de Elok köyü civarında çatışmaların yoğunlaştığı belirtildi. 

• Wan’da devlet terörü Kürt halkına yönelik saldırılarını arttırdı.  Bir eve gerçekleştirilen baskında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

• Çözüm süreci boyunca hiçbir adım atmayan AKP Devleti hazırladığı sözde demokratikleşme paketini haftaya ertelendiğini belirtti.

• Dicle TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Sancar, kanallarının hukuksuz bir şekilde yayınlarının kesildiğini belirtti. 


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.