Kürt Gençleri ‘Ulusal Kürt Gençlik Konferansı’na Hazırlanıyor
Gençlik / 23 Şubat 2013 Cumartesi Saat 09:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ulusal Kürt Gençlik Konferansı”nın “Rojava”da yapılması planlanan üçüncü konferansı için yürütülen hazırlıkların Hewler ayağında çalışmalar son aşamaya ulaştı.

 Kürt Gençleri ‘Ulusal Kürt Gençlik Konferansı’na Hazırlanıyor 

Birincisi Diyarbakır'da yapılan “Ulusal Kürt Gençlik Konferansı”nın “Rojava”da yapılması planlanan üçüncü konferansı için yürütülen hazırlıkların Hewler ayağında çalışmalar son aşamaya ulaştı. Hazırlık çalışmalarının sonuçlarını Federal Kürdistan Bölgesi’nde bulunan “Rojavalı” gençler ile paylaşmak için seminer düzenleyen konferans hazırlık komitesi “Kombuna100 Hezar Ciwanın Rojavaye Kurdistan” üyeleri, 12-16 Mart tarihleri arasında konferansı yapacaklarını açıkladı.

İlki 16-17 Mart 2011 tarihleri arasında Diyarbakır'da, ikincisi 15-17 Mart 2012 tarihleri arasında Hewler'de yapılan “Ulusal Kürt Gençlik Konferansı”nın bu yıl “Rojava”da yapılması planlanan üçüncüsünün hazırlıkları sürüyor. Konferansın Federal Kürdistan Bölgesi ayağında hazırlıkları sürdürmek için bir süredir Hewler'de bulunan “Kombuna 100 Hezar Ciwanın Rojavaye Kurdistan” üyesi bir grup genç, hem yürüttükleri çalışmaların sonuçlarını hem de “Rojava”da yaşanan gelişmeleri Federal Kürdistan Bölgesinde bulunan “Rojavalı” gençlere aktarmak için Hewler'de çok sayıda gencin katılımıyla seminer düzenledi.

"Biz Serekani'deki savaşçıların çadırları altında dahi konferans yapmaya hazırız"

Seminere konuşmacı olarak katılan “Kombuna 100 Hezar Ciwanın Rojavaye Kurdistan” üyesi Hamza Kamışlo, yaptıkları hemen hemen bütün görüşmelerde ortaya çıkan ortak tutumu şu şekilde özetledi: "Yaptığımız görüşmelerde bize 'biz Serekani'deki savaşçıların çadırları altında dahi konferans yapmaya hazırız' denildi. Biz o zaman anladık ki bu konferansın önemi biz gençlerin düşündüğünden çok daha büyük." Üçüncü Gençlik Konferansının yapılması için gereken bütün önlemleri aldıklarını ve her ne olursa olsun bu konferansı “Rojava”da yapacaklarını söyleyen Kamışlo, "Koşullar her ne olursa olsun biz Kürt gençlerinin bir araya toplayıp bu devrime destek vereceğimizi tüm dünyaya göstereceğiz. Biz herkese Rojava'nın özgür olduğunu, orada YPG'nin hakim olduğunu, orada halkını koruyan bir asayişin olduğunu ve Rojava'da bir siyasi muhatabın olduğunu, onunda Kürt Yüksek Konseyi olduğunu göstereceğiz. Biz herkese 2013 yılının Rojava'da Kürdistan'ın özgürlüğünün yılı olacağını göstereceğiz. Bu bizim kararımız ve biz bu kararla Rojava'da gençlik konferansımızı yapacağız." dedi.

'Gençlik Rojava devrimine sahip çıkmalı'

Üçüncü Ulusal Gençlik Konferansı’na ilişkin olarak DİHA’nın sorularını yanıtlayan “Kombuna 100 Hezar Ciwanın Rojavaye Kurdistan” üyesi Jiyan Koçer ise Federal Kürdistan Bölgesi’nde bir süredir yaptıkları görüşmelerin hemen hemen hepsinden olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. Konferansı12-16 Mart tarihleri arasında yapmayı planladıklarını açıklayan Koçer, Kürtler için 12 Mart’ın Kamışlo katliamı, 16 Mart’ın ise Halepçe katliamının yıl dönümü olduğu için her ikisinin de anlamlı günler olduğunu, bundan ötürü konferansı bu iki gün arasında yapmayı planladıklarını dile getirdi. Koçer, konferansın yerine ilişkin olarak da Kamışlo, Amude ve Derik'te, üç ayrı merkezde hazırlık yaptıklarını ve bu merkezlerden birinde konferansı yapacaklarını belirtti.

Federal Kürdistan Bölgesi’nde 100 bin civarında “Rojavalı” gencin bulunduğunu söyleyen Koçer, "Rojava tarihi bir dönemden geçerken ve orada genç yaşlı, kadın çocuk demeden herkes bir yerlerde bu devrim için çalışırken bu gençler burada kalmayı vicdanen nasıl kabul edebiliyorlar? Orada çocuğu YPG’de olmayan kendisi bir kurumda çalışmayan aile yok ki. Orada herkes devrim için çalışırken bu gençler burada ne yapıyor?" diye sordu. Koçer tüm Kürt gençlerine “Rojava”da ki devrime sahip çıkma çağrısında bulundu. Diha

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.