Financial Times: Türkiye'den üst düzey Öcalan itirafı
Basından Seçmeler / 02 Ocak 2013 Çarşamba Saat 09:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Financial Times, Abdullah Öcalan ile yeniden başlayan görüşmelerle ilgili "İlk kez bir yetkili PKK lideri Öcalan ile görüşmeler yapıldığını onayladı" diye yazdı.

Financial Times, Abdullah Öcalan ile yeniden başlayan görüşmelerle ilgili "İlk kez bir yetkili PKK lideri Öcalan ile görüşmeler yapıldığını onayladı" diye yazdı.

LONDRA - İngiliz Financial Times gazetesi, İmralı görüşmelerine ilişkin, " Türkiye , PKK ile silah bırakma görüşmelerine başladı" diye yazarken, Türkiye’nin kısa süre önce hapishanelerdeki PKK’lıların açlık grevini sonlandırmak için Öcalan ile görüşme yaptığını kabul ettiğini ancak bir devlet yetkilisinin ilk kez daha geniş barış gündemiyle başlayan görüşmeleri onayladığını yazdı.

 

Financial Times, görüşmelere ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan’ın "Silahlı mücadeleyle kazanamazsınız, başka taktikleri kullanmak zorundasınız ve müzakereler bunlardan biri. İnisiyatifin esas amacı; PKK’nın silahını bırakmasına ikna etmek" dediğini aktardı. Financial Times, Akdoğan’ın çözümü güç olabilecek diğer bölgesel faktörlerin çatışmayı etkilediğine vurgu yaptığını belirtti.

 

Yalçın Akdoğan’ın İran, Irak ve Suriye’yi işaret ederek "Bölgede PKK’nın ortadan kaldırılmasını istemeyebilecek diğer güçler olduğu" dediğini aktaran gazete, bunların her birinin Kürt azınlıklara ve bu azınlıkların da kendi bölgesel gündeme sahip olduklarını söyledi.

 

Financial Times, Türkiye’nin geçtiğimiz birkaç yıldır Kuzey Irak’taki Erbil yönetimiyle ile iyi ilişkiler içinde olduğunu yazdı. Gazete, iki hükümetin de bölgeden, Türkiye ve ötesine ulaşmasını sağlayacak doğalgaz ve ham petrol boru hattı inşaası konusunda görüştüklerini ancak bu görüşmelerin Erbil’in imzaladığı enerji anlaşmalarını tanımayan Bağdat’taki merkezi hükümeti kızdırdığı yorumunu yaptı.

 

Financial Times, Türk yetkililerin son yıllarda PKK’nın Türkiye’deki saldırılarını artırmasında İran ve Suriye’yi aktif rol oynadıkları gerekçesiyle suçladığını yazdı.

 

BBC: TÜRKİYE İLE ÖCALAN ATEŞKES GÖRÜŞMELERİNDE

 

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise ‘Türkiye ve PKK lideri Öcalan silah bırakma görüşmelerinde’ başlıklı haberinde, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan’ın hükümetin yasadışı PKK örgütünü askeri müdahaleyle mağlup etmenin muhtemel olmadığı sonucuna vardığı açıklamasını aktardı.

 

Yalçın Akdoğan’ın İmralı görüşmelerini anlattığı röportajında söylediği "Amaç; PKK ile ateşkes sağlamaktır, hükümet, bu şiddeti durdurmakla sonuçlanabilecek her türlü diyalogu girmeyi destekliyor. Silahla savaşarak hiçbir sonuç alamazsınız ve hiçbir organizasyonu ortadan kaldıramazsınız" sözlerine yer verdi.

 

BBC ayrıca, Akdoğan’ın Öcalan’ı Kürt sorununu çözmekte ‘ana aktör’ olarak gördüğünü ancak PKK liderinin Kuzey Irak’tan yönetilen PKK militanlarının tamamını kontrol ettiği konusunu sorguladığını yazdı. 

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.navendalekolin.com www.lekolin.org -www.lekolin.net - www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.