YXK’den Öğrenciler Birliği Konferansı’na Katılım Çağrısı
Gençlik / 22 Nisan 2012 Pazar Saat 13:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK), Avrupa’daki Kürt öğrencilerini, 28-29 Nisan tarihleri arasında düzenleyecekleri 1. Avrupa Kürdistan Öğrenciler Birliği Konferansı’na

Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK), Avrupa’daki Kürt öğrencilerini, 28-29 Nisan tarihleri arasında düzenleyecekleri 1. Avrupa Kürdistan Öğrenciler Birliği Konferansı’na katılım çağrısında bulundu.

YXK, Kürdistanlı demokratik öğrencileri ve faaliyet yürüten öğrenci gençlik inisiyatiflerini 28-29 Nisan tarihlerinde Belçika’daki Mezopotamya Sosyal Bilimler Akademisi’nde yapılacak olan 1. Avrupa Öğrenci Gençlik Konferansına katılmaya çağırdı.

YXK yaptığı açıklamada, 1950’lı yıllardan başlayarak, özellikle son 20 yılda yaşanan Kürdistanlıların Avrupa’ya zorunlu göçüne dikkat çekilerek, burada yaşayan gençlerin bir yandan kendi kimlikleriyle dâhil olurken, diğer yandan Kürdistan’da ve diğer ülkelerde sürmekte olan anti-demokratik rejimlere karşı kendi çabalarıyla direniş içinde oldukları belirtildi. Başta Almanya olmak üzere yaşadıkları bütün Avrupa ülkelerinde kendi öğrenci gençlik örgütlülüklerini inşa eden gençlerin diğer yandan birçok Kürt kurumunda yer alarak ülkelerine ve demokratik değerlere bağlılık gereği sorumluluklarını yerine getirdikleri ifade edildi

Kürdistan’da 40 yıldır devam eden özgürlük mücadelesinin dört parçada ciddi kazanımlar elde ettiği kaydedilen açıklamada, “Bu süreç kazanımları zafere ulaştırma süreci olup tüm yurtsever, devrimci, demokrat gençliğin üstüne daha büyük sorumluluklar yüklemektedir” denilerek, devamla şunlar belirtildi:

“Diasporadaki Kürdistanlı öğrenci gençlik, buradaki toplumumuzun aydın kesiminin ciddi bir bölümünü oluşturması bakımından önemli bir örgütlenme alanı olmaktadır. Öğrenci Gençlik Örgütlenmesi Kürt halkı gibi yıllarca yoğun baskı ve sömürü altında kalmış bir toplumun doğal olarak beklentilerinin yoğun olduğu bir çalışma alanıdır. Kürt öğrencileri yarınları inşa etme konusunda halkın geleceği ve umut kaynağı konumundadır. Kürt Özgürlük mücadelesinin çıkışına ve dünyadaki diğer demokratik halk mücadelelerine baktığımızda birçok hareketin öncülüğünü öğrenci gençlik hareketi yapmıştır. Avrupa'da var olan Kürdistanlı öğrenci gençlik örgütlü bir biçimde hareket ettiklerinde Kürdistan Özgürlük mücadelesine ve bölgedeki diğer halkların gençlikleriyle birlikte Ortadoğu’daki demokratikleşme sürecine öncülük edebilecek durumdadırlar. Dünyanın başka yerlerinde gördüğümüz gibi, bir öğrenci hareketi bütün devleti, iktidarı, adaletsizlikleri sorgulayan, hesap soran ve haksızlıklara karşı ciddi bir alternatif oluşturabilen bir özelliğe sahiptir. En son Şili’deki isyan ve ayaklanmalar, Londra’daki grevler, BASK halkının direnişi ve bütün dünyadaki solcu-sosyalist örgütlerin müthiş dayanışma ve pratik çalışmaları bunları göz önüne sermiştir. Bu durumda Öğrenci gençlik örgütlü olduğu her alanda politik ahlaki toplumu yaratmada öncü rolü bulunmaktadır. Bugüne kadar bütün Avrupa’yı kapsayan bir örgütlülüğün oluşamaması Kürt ve demokratik Öğrenci Gençliği için büyük bir eksikliktir ve giderilmesi gereken bir ihtiyaçtır.”

YXK’nin, Kürdistan’da 1990’lı yıllarda yaşanan kirli savaşa karşı Kürt halkının özgürlük taleplerini Avrupa’da haykırarak burada bulunan öğrenci gençlerin ihtiyacına cevap olmak üzere kurulduğu ifade edilen açıklamada, Almanya, Avusturya ve Fransa’da örgütlü bir yapıya sahip olduğu, Danimarka, Belçika, Hollanda, İngiltere ve İsviçre'deki öğrenci gençlikle ile ilişki halinde olduğu aktarıldı. Açıklamada, “Avrupa’daki Öğrenci Gençlik potansiyeli ve bunların beklentileri, Özgürlük Mücadelesinin geldiği aşama ve bizlere yüklediği misyon göz önüne alındığında belirli ülkelerde sınırlı kalmış Öğrenci Gençlik Örgütlülüğünü bütün Avrupa’da güçlü bir işleyişe kavuşturmak YXK içinde bu süreçte önemlidir” denilerek şu çağrıya yer verildi:

“Avrupa çapında ortak bir Öğrenci Gençlik Örgütlülüğünü yaratabilmek, bunun programını ve planlamasını beraber oluşturabilmek için Avrupa’da ( özellikle Almanya, İngiltere, Danimarka, İsveç, Norveç, Avusturya, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya ve Polonya) yaşayan Kürdistanlı demokratik öğrencileri ve faaliyet yürüten öğrenci gençlik

İnisiyatiflerini 28-29 Nisan tarihlerinde Belçika’daki Mezopotamya Sosyal Bilimler Akademisinde yapılacak olan 1. Avrupa Öğrenci Gençlik Konferansına davet ediyoruz.”

Konferans tarihi: 28 ve 29 Nisan 2012

Yer: Mezopotamya Sosyal Bilimler Akademisi, Rue de l´etang 90 lodelinsart 6042 Charleroi Belçika

Ayrıntılı bilgi için: Tel: 0049-17664846587, email: info@yxk-online.com

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.