Xebat Derik’i Katledenler MİT’in Kadrolu Elemanı
Serbest Yazılar / 23 Ocak 2012 Pazartesi Saat 10:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Xebat Derik’in katledilmesi ardından Abdullah Bedro hakkında ortaya yeni bilgiler çıkmaya başladı.

Güneybatı Kürdistan’da,  TEV-DEM koordinasyon üyesi Xebat Derik (Mahmut Muhamed) 8 Ocak tarihinde Kamışlo’da uğradığı bir silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti.

TEV-DEM koordinasyon üyesi Xebat Derik’i katledenlerin Suriye istihbaratı ve Türk istihbaratı MİT ile yaklaşık 14 yıldır birlikte çalışan Kamışlo’lu Abdullah Bedro ve oğulları olduğu ortaya çıktı.

Xebat Derik’in katledilmesi ardından Abdullah Bedro hakkında ortaya yeni bilgiler çıkmaya başladı. Abdullah Bedro ve oğullarının Batı Kürdistan’da ki birçok karanlık olayın planlayıcısı ve uygulayıcısı olduğu belirtiliyor.

KÜRTLERİN DEĞERLERİNİ ELE GEÇİRDİLER

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın uluslararası komplo sonucu Suriye’den çıkartılması ardından,  Suriye devleti ile Türk devletinin işbirliğiyle PKK ve Kürtlere karşı başlatılan soykırım operasyonlarının yarattığı boşluktan yararlanan Abdullah Bedro, Suriye istihbaratının desteğini ve güvencesini alarak tutuklanan veya baskılar nedeniyle Suriye’yi terk etmek zorunda kalan Kürtlere ait birçok ev, iş yeri ve arazilerin tapularını üzerine aldı.

BEDRO’NUN OĞLU PKK SAFLARINDAN KAÇARAK ‘İTİRAFÇI’ OLDU

TEV-DEM koordinasyon üyesi Xebat Derik’in katledildiği çatışmada öldürülen Abdullah Bedro’nun oğlu Dr. Sadık (Nidal Bedro) isimli kişinin 1999 yılında PKK saflarında gerilla iken Amed kırsal alanından kaçarak Türk devletine teslim olduğu belirtiliyor.

Türk devletine teslim olan Dr. Sadık’ın, Amed kırsal alanında on binlerce asker tarafından düzenlenen operasyonlara, gerillaların yerlerini göstermek üzere katıldı. Onlarca gerillanın katliamında yer aldı. Operasyonlar kapsamında Amed köylerinde ve şehirde onlarca kişi, Dr. Sadık’ın verdiği ifadelerle işkencelerden geçirilerek tutuklandı.

PKK saflarından kaçarak kontralaştırılan Dr. Sadık, Türkiye’ye giden babası Abdullah Bedro, MİT ile yaptığı görüşmeler sonucunda oğlunu cezaevine sokmadan Suriye’ye getirdi. Yine Kurde isimli bir kızı da aynı yıl içinde babasının girişimleriyle Güney Kürdistan’dan kaçırılarak Suriye’ye getirildi.

BATI KÜRDİSTAN’DA BİRÇOK KİŞİNİN YAKALANMASINDA VE SORGUSUNDA YER ALDI

1999 yılından beri Abdullah Bedro ve ailesi MİT’in Batı Kürdistan’da ki istihbarat toplama ve operasyonel faaliyetlerinin vazgeçilmez kadrosu haline geldi.

Abdullah Bedro ve çocukları, Suriye ve Türk devletlerinin Batı Kürdistan’da PYD’ye karşı düzenlediği soykırım operasyonlarında yüzlerce kişinin tutuklanmasını sağladı. Özellikle PYD içindeki Kuzey Kürdistanlıların tespit edilmesinde ve Türkiye iade edilmesinde ön planda yer aldılar.  
Abdullah Bedro, Suriye istihbaratı ve MİT tarafından tutuklananların sorgularına tercüman olarak katıldı. O dönemler tutuklanan birçok Kürt, sorgularına katılan kişinin Abdullah Bedro ve çocukları olduğunu teşhis etmektedirler. Gözaltına alınanları çözmek, iradesizleştirmek ve itirafçılaştırmak için her türlü psikolojik yöntemi uyguladığı, iradeyi kırmak için işkence zoruyla PKK içinde yaşamlarını yitiren gerillaların resimlerine, PKK bayraklarına basmaya zorladığı, işkence sorgularından geçenlerin anlatımlarında ortaya çıkmaktadır.

‘KELLE BAŞINA’ PARA

Türk istihbaratının Batı Kürdistan’daki istihbarat-operasyonel faaliyetlerinde öne çıkan Abdullah Bedro, Türk devletine teslim ettiği her bir Kuzey Kürdistanlı (kendisi bunu kelle olarak ifade ediyor)PKK üyesi için 5-15 bin dolar arasında para alıyor. Tabi bu miktar kişilerin PKK’de yönetici ve eski olmaları gibi aranan özellikler, ödenen paranın miktarını arttırmaktadır.

PKK İÇİNDEKİ BATI KÜRDİSTANLILARI KAÇIRTMAK İÇİN ŞEBEKE KURDU

Uluslararası komplonun devamı olarak 2003 yılında ABD, Türkiye, Suriye ve Güney Kürdistanlı güçlerinde içinde olduğu PKK’nin içten çökertme planı çerçevesinde; Nizamettin Taş, Osman Öcalan’ın öncülüğünde başlatılan tasfiye sürecinde Abdullah Bedro yine işin içindedir. İhanet şebekesinin içinde yer alan ve daha sonra öldürülen Batı Kürdistanlı ‘Kemalê Sor’  ile Suriye istihbaratı üzerinden ilişkiye geçen Abdullah Bedro, PKK içindeki Batı Kürdistanlıların kaçışlarının sağlanması için Musul üzerinden kaçışları örgütlemeye çalıştılar.

DÖRT PYD ÜYESİ KATLEDİLDİĞİNDE MUSUL’DADIR

2004 yılında Musul’da 4 PYD üyesi (Şilan, Cemil, Zekariya,  Ciwan) katledildi. Katliam Suriye istihbaratı ile Kemalê Sor’a bağlı bir şebeke tarafından gerçekleştirilmişti. Olayın olduğu tarihte Abdullah Bedro’da Musul’dadır. Suriye istihbaratı adına Musul’daki PYD çalışanları hakkında istihbarat faaliyeti yürütmekteydi.

İSTANBUL VE ANTALYA’DA YAPILAN TOPLANTILARA KATILDI

ABD ve Türkiye’de ki AKP devleti, Esad sonrasında Suriye’de iktidara getirecekleri AKP modeli bir rejim için “muhalif” denilen işbirlikçileri topluyor. Esad’ın gidişine kesin gözüyle bakılarak “geçiş hükümeti” adı altında Suriye’de piyasaya sürülecek ‘muhalifler’ İstanbul ve Antalya’da yapılan toplantılarla bir araya getirilmeye çalışılıyor.

Elbette bu toplantılara AKP’nin ‘iyi Kürtler’inden bazı işbirlikçiler de katılıyor. İstanbul ve Antalya toplantılarında yine tanıdık bir isim: Abdullah Bedro…

HAMA VE HUMUS’A GÖNDERİLEN SİLAH VE CEPHANE BEDRO’NUN KANALINDAN

Lekolin.org sitesinde daha önce Türk istihbarat güçlerinin Suriye’deki muhaliflere silah ve cephanenin Batı Kürdistan üzerinden aktarıldığına ilişkin haberler yayınlanmıştı.

Abdullah Bedro’nun Suriye istihbaratı ilişkileri nedeniyle sahip olduğu imtiyaz-denetimsiz geçiş, AKP MİT’inin faaliyetleri için uygun ortam yaratıyor. Üzerinde taşıdığı istihbarat kimliği ile kontrol noktalarından serbestçe geçebiliyor. Arabası, taşıdığı mallar aranmıyor. AKP istihbaratının Hama ve Humus’ta ki muhaliflere gönderdiği silah ve askeri mühimmatın Abdullah Bedro tarafından sınırdan alınarak muhaliflere ulaştırıldığı iddia ediliyor.

ABDULLAH BEDRO’YA AKP BAŞKONSOLOSUNDAN ZİYARET

TEV-DEM koordinasyon üyesi Xebat Derik’i katledildiği çatışmada Abdullah Bedro’nun iki oğlu bir yeğeni öldürülmüş kendisi de ağır yaralanmıştı.

Halep’teki hastaneye kaldırılan Abdullah Bedro, yoğun güvenlik önlemleri altında korunuyor. Hastanede bizzat Halep'teki Türk Başkonsolosu Adnan Keçeci tarafından tahsis edilen ve Halep konsolosluğunda görev yapan AKP’li polisler tarafından korunuyor.

AKP istihbaratı adına faaliyet yürüten Abdullah Bedro, efendileri tarafından yalnız bırakılmadı. AKP devletinin Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci Abdullah Bedro’yu kaldığı hastanede ziyaret etti. Başsağlığında bulunarak para yardımı yaptı.

Yasin Kılıçkaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.