Çelê’de Napalm-B Kullanıldı
Basından Seçmeler / 03 Kasım 2011 Perşembe Saat 12:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK’nin alıkoyduğu ve 1992’de bıraktığı eski Astsubay Yener Soylu, Çelê’de Napalm-B bombalarının kullanıldığını söyledi:

PKK’nin alıkoyduğu ve 1992’de bıraktığı eski Astsubay Yener Soylu, Çelê’de Napalm-B  bombalarının kullanıldığını söyledi: ‘Aynı bomba biz esirken Bestler’de de kullanıldı’

FOTOĞRAFLAR GÖSTERİYOR

Çelê’de yaşamını yitiren PKK’lilerin kimyasal silahlarla öldürüldüğü iddiası gündemdeki yerini korurken, çarpıcı bir iddia da eski Astsubay Yener Soylu’dan geldi. 1991’de Şirnex’te PKK’lilerce alıkonulan ve 1992’de serbest bırakılan Soylu, yanmış ve kömürleşmiş cenazelerden hareketle Napalm-B silahının kullanıldığını söyledi.

GÖTÜRMESELERDİ ÖLÜRDÜNÜZ!

Soylu, şimdiye kadar bilinmeyen bir olayı da anlattı: “PKK bizi serbest bıraktıktan sonra Amed’de 7. Kolordu’da bize bazı görüntüleri izlettirdiler. Bir askeri yetkili bize, ‘Siz şanslıymışsınız, PKK’lılar sizi oradan erken götürdü. Yoksa ölürdünüz. Bu gördüğünüz bomba Napalm-B bombasıdır, oradan hiç kimse kurtulamaz’ dedi.”


‘Çelê’de Napalm-B kullanıldı’

Çelê’de 22-24 Ekim tarihleri arasında Geliyê Tiyarê bölgesinde yaşanan çatışma PKK’lilerin TSK’nin napalm bombası ve kimyasal silahlar kullanması nedeniyle yaşamını yitirdiği iddiası gündemdeki yerini korurken, çarpıcı bir iddia da eski Astsubay Yener Soylu’dan geldi.

1991’in son bahar aylarında Şirnex Gundikê Melê’de (Balveren) PKK’liler tarafından alıkonulan Soylu, 1992’nin bahar aylarında bırakılmıştı. Daha sonra kendisine yönelik baskılar nedeniyle Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan Soylu, önceki gün ROJ TV’ye özel açıklamalarda bulundu.

Çelê’deki çatışmada kimyasal silahların kullanıldığı yönündeki iddiayı değerlendiren Soylu, parçalanmış ve kömürleşmiş cenaze fotoğrafları ile çatışma bölgesinden yansıyan görüntülerden hareketle Napalm-B silahının kullanıldığını söyledi. Soylu, “Bu fotoğraflar ve görüntüler bunu net olarak ortaya koyuyor. Napalm-B silahı NATO entanterinde bulunuyor. Kullanımı yasak silahlardandır ve Napalm bombasının daha da geliştirilmiş biçimidir. Isı ve yakma oranı daha yüksektir” şeklinde konuştu.

Bestler-Dereler’de napalm kullanıldı

Soylu, bu iddiasına destek olarak da şimdiye kadar bilinmeyen bir olayı anlattı. Soylu, PKK’nin kendisini ve beraberindeki diğer alıkonulan askerleri serbest bıraktıktan sonra Amed’e 7. Kolordu’ya götürüldüklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bizi askeri üsse getirdikten sonra bazı görüntüleri izlettirdiler. 1992’deydi. Görüntülerde bazı bombaların kullanıldığı anlaşılıyordu. Orada bulunan bir askeri yetkili bize, şunu söyledi: ‘Siz şanslıymışsınız, o bölgeden kurtulmuşsunuz, PKK’lılar sizi oradan götürdüler. Yoksa siz de ölürdünüz. Bu gördüğünüz bomba Napalm-B bombasıdır, orada hiç kimse kurtulamaz. Ama sizin şansınız varmış, sizi oradan erkenden çıkarmışlar.’ Askeri yetkilinin bahsettiği bölge Bestler-Dereler bölgesiydi. Orada Napalm-B bombası kullanıldığını o zaman öğrendim, daha sonra bu bombanın ne tür bir şey olduğunu araştırdım. Bugün de Çukurca’daki görüntüleri görünce aynı bomba olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Buna karşı bölgesel bir konferans yapılmalı. Yasak silahlara karşı bir konferans yapılmalı.”

İki ‘savaş suçu’

Soylu’nun açıklamalarıyla bir “savaş suçu” iddiası daha ortaya çıkmış oluyor. Hem alıkonulan askerlerin hayatı hiçe sayılarak ölümcül operasyonların düzenlenmesi hem de Napalm-B bombasının kullanılması, iki açıdan da “savaş suçu” olarak değerlendiriliyor.-Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.