On Binler İstasyon Meydanı'na Akın Etti
Basından Seçmeler / 14 Mayıs 2011 Cumartesi Saat 13:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu'nun Diyarbakır adaylarını tanıtımı için düzenlenen mitinge katılan on binlerce kişi askeri ve siyasi operasyonları protesto etti.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu'nun Diyarbakır adaylarını tanıtımı için düzenlenen mitinge katılan on binlerce kişi askeri ve siyasi operasyonları protesto etti. Engellilerin de etkinliklerini iptal ederek katıldığı mitingde, şiddetli yağmura rağmen, on binler Kürt sorununun çözümü için açıklanan temel talepleri haykırdı.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu'nun, Diyarbakır'daki 6 adayın tanıtımı için İstasyon Meydanı'nda düzenlediği miting başladı. Tanıtım mitingi olmasına rağmen on binlerce kişinin akın ettiği İstasyon Meydanı bloğun renkleri ile süslendi. Dün gece saatlerinde etrafı polis bariyerleri ile çevrilen alana girişler 4 ayrı noktadan yapılırken, 4 noktada da polis tarafından üst araması yapıldı. Diyarbakır'ın merkez Sur, Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinden alana akışlar yürüyüş halinde olurken, çevre ilçelerden gelen binlerce yurttaş da araçlarını alana yakın noktalarda bekleterek, yürüyüş halinde alana giriş yaptı.

Kurulan sahneye bloğun dev boyuttaki "Demokratik Cumhuriyet, Demokratik Özerklik için Özgürlük ve Demokrasi Adayları" yazılı afiş yer alırken, alanın dört bir tarafı bloğun bayrakları ve yeşil sarı kırmızı flamalarla süslendi. Sık sık, "Bijî serok Apo", "PKK halktır halk burada", "Şehîd namirin", "Erdoğan kerdoğan tu bi qurbana Öcalan" ve "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganlarının atıldığı alan, yeşil sarı kırmızı renklere bürünürken, binlerin alana akışı saatlerce sürdü.

Tutuklu bulunan Hatip Dicle hariç Bloğun Diyarbakır adayları Leyla Zana, Şerafettin Elçi, Emine Ayna, Nursey Aydoğan ve Altan Tan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP İl Başkanı M. Ali Aydın'ın da katıldığı mitingde çalınan hareketli şarkılar eşliğinde halayların çekilirken, alkış ile zılgıt seslerinin eksilmediği alanda, kadınlar yöresel kıyafetleri ile dikkat çekti.

On binlerden yağmur altında operasyon protestosu

İlerleyen saatlerde alanın dört tarafına Kürtlerin 4 acil talep olarak belirlediği "Anadilde eğitim", "Askeri ve siyasi operasyonların durdurulması", "Yüzde 10 seçim barajının kaldırılması" ve "Siyasi tutukluların serbest bırakılması" taleplerini içeren pankartlar asılırken, alanda atılan sloganlarla da askeri ve siyasi operasyonlar protesto edildi. Aniden bastıran şiddetli yağmura rağmen, dağılmayan on binler şemsiye ve pankartların altına girerek, coşkusunu sürdürdü.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından açılış konuşmasını yapan Miting Tertip Komitesi Başkanı Nesip Gültekin, "Erdoğan Kürt sorunu yoktur' diyor. Erdoğan; en büyük sorun sensin" dedi. Hiçbir gücün özgürlük mücadelesi veren halkın önünü alamayacağını belirten Gültekin, 4 acil talep için adım atılması çağrısı yaptı.

Engelliler de mitinge katıldı

Ardından engelliler adına açıklama yapan Ahmet Yılmaz, miting nedeniyle Anfi Tiyatro'da Engelliler Haftası nedeniyle düzenleyecekleri etkinliği iptal ederek, mitinge katıldıklarını söyledi. Yılmaz konuşmasında, yaşadıkları sorunlara da dikkat çekti.

Kürt Dil Bayramı'nın da kutlandığı mitingde, 18 Mayıs'ta MEYADER öncülüğünde kayıp yakınlarının düzenleyeceği mitinge de katılım çağrısı yapıldı. Miting çalınan şarkılar eşliğinde çekilen coşkulu halaylarla sürüyor. Farklı ilçelerde seçim çalışması yürüten adayların da ilerleyen saatlerde mitinge katılması bekleniliyor.-DİHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.