Dersim’de 3 Günlük Yas İlan Edildi
Haberler / 28 Nisan 2011 Perşembe Saat 16:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dersim’de 7 HPG’linin yaşamını yitirdiği iddiası ve çatışmaların devam etmesi üzerine BDP Dersim İl Örgütü tarafından 3 günlük yas ilan edildi.

Dersim’de 7 HPG’linin yaşamını yitirdiği iddiası ve çatışmaların devam etmesi üzerine BDP Dersim İl Örgütü tarafından 3 günlük yas ilan edildi.

Pülümür’ün Hasangazi Köyü kırsalında dün öğle saatlerinden bu yana devam eden çatışma sonucu 7 HPG’linin yaşamını yitirdiği iddia edildi. Bunun üzerine BDP İl Örgütü Demokratik Çözüm Çadırı ile Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu seçim irtibat bürosuna siyah bez asıldı. Birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütünün temsilcileri, Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’nun Dersim Bağımsız Milletvekili Adayı Ferhat Tunç ile Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin’in de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi Demokratik Çözüm Çadırı önünde bir araya gelerek, operasyonları protesto etti. Kürt sorununun demokratik yollardan çözülmesi için barış çabalarına rağmen, AKP hükümetinin savaşta ısrarlı olduğunu ifade eden BDP Dersim İl Başkanı Suat Demir, yaşanan çatışma sonucu 7 HPG’linin yaşamını yitirdiğini belirterek, kentte 3 günlük yas ilan ettiklerini söyledi. Demir, “Bugün seçim çalışması için gittiğimiz Pülümür İlçesi’nde içi buruk bir şekilde döndük. Çünkü orada can kayıpları yaşandığı haberi elimize ulaşmıştı. Bu halkın evlatlarına kıyan AKP hükümeti çok iyi bilmeli ki, onlar bizim şehitlerimizdir" dedi.

‘Sorunun öldürmekle çözülmeyeceğini anlamadınız mı?’

Ferhat Tunç ise, "Ey devlet, bu sorun öldürmekle çözülmeyeceğini halen anlamadınız mı? Bu halkın evlatlarını öldürerek, bu sorunu çözebildiniz mi? Öldürmekle başarılı olabildiniz mi? Kürt halkı 30 yıl öncesinden daha güçle alanlardadır. Şiddetle bu sorunu çözemezsiniz. Bu halk evlatlarını, şehitlerini bağrına basacaktır. Dağlara sığınan gençlerimiz, çocuklarımızın tek talebi sorunun demokratik yöntemlerle çözüme kavuşmasıdır. Devlete sesleniyorum; barış taleplerimize karşı neden tanklarınızla, toplarınızla, uçaklarınızla çocuklarımızın üzerine gidiyorsunuz? Çözebildiniz mi bu sorunu? Acımız büyük, bu topraklarda her yitirdiğimiz bir evladımız için ağlıyoruz. 7 genç vuruluyor, yarın bu 7 gencin aileleri tarafından cenazeleri alındığında bu halkın acısına bir daha tanık olacaksınız" diye konuştu.-DİHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.