Brüksel’de Gençler 'Kürt Statüsü' İçin Yürüdü
Gençlik / 02 Nisan 2011 Cumartesi Saat 17:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce genç “Kürtler Statüsünü İstiyor” kampanyasının startını düzenledikleri bir yürüyüşle verdi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce genç “Kürtler Statüsünü İstiyor” kampanyasının startını düzenledikleri bir yürüyüşle verdi.

Gençlik yürüyüşü "Özgür Önderlik, Özgür Kimlik, Varlığımızı Koruyalım Özgürlüğümüzü Sağlayalım" şiarıyla yapıldı. Binlerce gencin katıldığı yürüyüş Gare du Nord'ta başladı. Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın doğum gününe denk yapılan yürüyüşte sık sık Öcalan ve PKK lehine sloganlar atıldı.

Aynı zamanda Avrupa’daki Kürtlerin, önümüzdeki günlerde çeşitli etkinliklerle sürdürecekleri ‘Kürtler Statüsünü İstiyor’ kampanyasının başlangıcı olan yürüyüşte bir grup Türk faşisti provokasyon girişiminde bulundu. Irkçı grup ile Kürt gençleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Yürüyüş ardından yapılan mitingde KCK Yürütme konseyi üyesi Zübeyir Aydar, Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu Kon-Kurd Başkanı Nizamettin Toğuç birer konuşma yaptı. Aydar ile Toğuç, Avrupa'da kurulacak olan Demokratik çözüm çadırları için sahiplenme çağrısı yaptı.

Avrupa Kürt gençlik temsilcisi ise Öcalan'ın doğum günü kutlayarak Ortadoğu'da gelişen halk serhıldanlarında Kürt gençlerinin öncü bir misyon üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Miting, Koma Kelaşin, Hozan Cömert ve Sanatçı Nuarin'in sunduğu müzik dinletileriyle son buldu.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.