Tuncel'e Bilgi Üniversitesi'nde Öğrenci Desteği
Gençlik / 24 Mart 2011 Perşembe Saat 17:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen "Başörtüsü ve anadile özgürlük" başlıklı panele katılan BDP Milletvekili Sebahat Tuncel'i protesto etmek isteyen Milliyetçi Öğrenci Düşünce Kulübü üyesi

Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen "Başörtüsü ve anadile özgürlük" başlıklı panele katılan BDP Milletvekili Sebahat Tuncel'i protesto etmek isteyen Milliyetçi Öğrenci Düşünce Kulübü üyesi 4 öğrenci, salonda bulunan diğer üniversite öğrencileri tarafından dışarı atıldı. Grubun günlerdir paylaşım sitesinde Tuncel'e saldırı hazırlığı yaptığı öğrenilirken, polisin buna rağmen tedbir almaması ise dikkat çekti.

Silopi'de düzenlenen yürüyüşe yönelik gerçekleşen polis şiddeti sonrasında bir polis memuruna attığı tokat ile gündeme gelen BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, bugün Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde üniversite öğrencileri tarafından davet edildiği "Başörtüsü ve anadile özgürlük" başlıklı panele katıldı. Tuncel'in katılımı nedeniyle medyanın yoğun ilgi gösterdiği panele, Tuncel kampüse ana giriş kapısı yerine yan giriş kapısından üniversitenin güvenlik amiri tarafından içeri alındı. Tuncel'in kampüse girişi esnasında içeride bulunan üniversite öğrencileri tarafından Başbakan Erdoğan'a cevaben "Sokağa çıkmak densizlikse, hepimiz densiziz" pankartı açılırken, "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganı atıldı.

'Devlet pişman olsun'

Panele geçmeden önce Silopi'de yaşanan olay ve Başbakan dahil diğer hükümet temsilcilerinin "dokunulmazlığının kaldırılması" yönündeki değerlendirmeleri ile ilgili basın mensuplarının sorduğu sorulara cevap veren Tuncel, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması noktasında hesap vermeye ilişkin korkuları olmadığını dile getirdi. Tuncel, "Parti olarak kürsü dokunulmazlığı haricindeki tüm dokunulmazlıkların kaldırılmasından yanayız. Silopi'de yaşanan olay benim açımdan bireysel bir öfke sonucu oldu. Ne partimizin ne de benim istediğim bir görüntü değildi. Fakat devletin orada Kürt halkına gösterdiği öfke de gözler önündedir. Keşke Cemil Çiçek, polis saldırısı sonucunda ağır yaralanan partimizin milletvekili Sevahir Bayındır için de aynı tepkiyi gösterebilseydi" diye konuştu. Tuncel, polise attığı tokadın, öncesinde gelişen olaylarla ve halka yönelik gerçekleşen şiddetle birlikte değerlendirilmesi gerektiğinin altını özellikle çizdi.

Tuncel, basın mensuplarının, bir polis amirine tokat atmasıyla ilgili "Pişman mısınız?" sorusuna, "Devlet pişman olmalıdır. Görüntülerde sadece benim tokat attığım bölüm gösteriliyor. Onun öncesinde bana, bir milletvekiline gaz bombası atıldı" dedi. Yürüyüş yapmayacaklarını belirtmelerine rağmen, polisin sert müdahalesi ile karşı karşıya kaldıklarını aktaran Tuncel, buna örnek olarak ta saldırıda ayağına isabet eden gaz bombasına ait izi gösterdi.

Cevabı öğrenciler 'Faşizme karşı omuz omuza' sloganı ile verdi

Basın mensuplarına yaptığı açıklamanın ardından Tuncel, panelin yapılacağı salona zafer işareti yaparak girdiği esnada küçük çaplı bir protesto ile karşılaştı. Milliyetçi Öğrenci Düşünce Kulubü üyesi 4 öğrenci salona girmesiyle birlikte Tuncel'i yuhaladı. Milliyetçi Öğrenci Düşünce Kulubü üyesi dört öğrencinin bu çıkışı, salonda bulunan diğer üniversite öğrencilerinin sert tepkisiyle karşılaştı. Öğrenciler, protestocuları yaka paça dışarı attı. Polisin güvenlik önlemi almadığının gözlemlendiği salonda protestocu öğrencileri, diğer öğrencilerin elinden okulun özel güvenlik görevlileri zor aldı. Protestocu öğrencilerin dışarı atılması esnasında salondan "Faşizme karşı omuz omuza" sloganı yükseldi.

Günlerdir hazırlık yapıyorlarmış!

Öte yandan Milliyetçi Öğrenci Düşünce Kulubü'nün günlerdir "Tuncel'e Osmanlı tokatı atacağız" başlığı ile paylaşım sitelerinde destek toplamaya çalıştığı öğrenildi. Bu bilinmesine rağmen polisin güvenlik önlemi almaması ise dikkat çekti.-DİHA

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.