Die Presse: Erdoğan'ın En Önemli Kozu Diyanet Olacak
Dış Basından / 17 Kasım 2010 Çarşamba Saat 12:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kürt illerinde 1362 camii inşa etmek istemesi Avrupa basınında “Kürtlere yönelik yeni bir plan” olarak yorumlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kürt illerinde 1362 camii inşa etmek istemesi Avrupa basınında “Kürtlere yönelik yeni bir plan” olarak yorumlandı. Avusturya’nın günlük gazetelerinden Die Presse konuya ilişkin haberi için “Türkiye’nin Kürtlere karşı harika silahı: İslam” başlığını kullandı ve Erdoğan hükümetinin en önemli kozunun Diyanet Başkanlığı olacağına dikkat çekti.

AKP hükümetinin Kürdistan’da imam hatipler ile Kuran kurslarının sayısını artırma planı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na kendine yakın biri ismi getirmesi, Avusturya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Die Presse’de günün konusu oldu.

Gazetenin haber analizinde, “Din, siyasetin aracı olarak daha da güçlenecek. Kürtlerin yoğun yaşadığı ülkenin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde 1362 yeni camii inşa edilmek isteniyor. Yeni plan, Ali Bardakoğlu’nun Diyanet Başkanlığı görevini bırakmasının hemen ardından gündeme geldi” ifadelerine yer verdi.

Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bölgede devlet politikasını anlatma için “özel irşat ekipleri” devreye koyması gazetenin dikkatinden kaçmadı. İrşad Bakanlığı’nın İran’da bulunduğunu hatırlatan gazete, söz konusu kurumun istihbarat ve basını denetleme görevleri yürüttüğüne vurgu yaptı. “Doğru yolu” gösterme anlamına gelen İrşad’ın Türkiye çapında hayata geçirileceği belirtildi.

Görevini bırakan Ali Bardakoğlu’nun politik içerikli fetvalar vermeyi reddettiğini hatırlatan gazete, yeni dönemde Erdoğan hükümetinin en önemli kozu Diyanet Başkanlığı olacak. Diyanet’teki görev değişiminin normal karşılanmayacağı yorumunu yapan gazete “Türkiye, yine 90’lı yılların tartışmalarına geri dönecek. O dönem İslami aydınlar, Kürt sorununun İslam diniyle çözülmesini önermişlerdi” görüşünü savundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2011 mali yılı bütçe tasarısında Kürt illerinde ‘acil eylem planı’ dahilinde 1362 adet cami inşa edecek. İmamlığı teşvik etmek için ‘imam evleri’ projesini hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı camiler için 80 milyon, imam evleri için 100 milyon TL istiyor.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.