Kürt Halkının İhtiyacı Bağımsız İsimli ‘Bakımsız Kürdistan’ Değil
08 Haziran 2017 Perşembe Saat 02:20
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Bêwar Ardalan
Bağımsızlık için bir belirtme yada anlatım yapılması istenirse acaba Mesud Barzanî ne diyecek? Çok merak ediyorum. Ya da “Bağımsız Kürdistan” dan kastı nedir. Ben de bir Kürdüm ve Özgür yaşamak isterim, bağımlı olup bir devletin maşası olmaktan çok kendi halkımla özgür yaşamak isterim. Kendi ayakları üzerinde duran kendisi olarak yaşayan bir birey olmak isterim. Ki kim istemezki?

Bağımsızlık 1- kavram olarak bağımlı olmamaktır. 2- Yine, Kavram olarak bireyler için değil ulus veya devletler için kullanılır. Bu sebeple: Bağımsızlık, bir milletin veya bir devletin, kendi vatandaşları veya nüfusu tarafından erkince yönetilebilmesidir. Yani egemenlik haklarının başkasının elinde olmamasıdır, bu anlamı taşıyor. Bir başka gözle tekrar yorumlarsak; Bağımsızlık, 3- bir devletin iç ve dış işlerinde bağımsız olarak, istediği gibi hareket edebilmesi. En genel anlamda bağımsızlık; 4- belirli bir ülke üzerinde ve hükumet ile temsil olunan üstün ve merkezi bir otoritenin hükmü ve gözcülüğü altında, hukuki ve otonom bir düzene bağlı olarak yaşayan insanlardan meydana gelen siyasi bir birliğin, yani devletin en belirgin vasfıdır. Kavramın dar, geniş, kişisel ve ulusal, devletsel düzeyde ki karşılığı bunlardır.

Birçok yazar ve gazeteci Mesud Barzanî’nin ‘Bağımsız Kürdistan’ söylemini sadece bir söylem veya ağza alınmış bir sakız gibi kullandığını ifade ediyor. Mesud Barzanî ise bu konuda gayet ciddi ve Bağımsızlığı getireceğini hatta Kürt Özgürlük Hareketi olan PKK’nin ve diğer oluşumların karşı çıktığını ayrıca kurulacak ‘Bağımsız Kürdistanın’ ardından tüm sorunların ortadan kalkacağını ifade ediyor.

En basitinden de olsa genel anlamda Bağımsızlığı açıkladığımıza göre Başurê Kürdistan’ını ve ‘Bağımsızlık’ kavramını anlamlarına uygun gelecek şekilde durumunu karşılaştıralım. Önce biraz Başurê Kürdistan’ın tarihteki yerini ele alalım.

1- Irak'ın kuzeyinde bulunan bölge 11 Mart 1970'te Saddam Hüseyin ve Mustafa Barzani arasında yapılan anlaşma üzerine kuruldu. Özerklik anlaşmasına göre Irak'ın kuzeyindeki üç il, yaklaşık 37.000 km²'lik bir bölge, Erbil'de kurulacak bir yerel parlamento tarafından yönetilecekti. Bunun yanı sıra Irak Meclisinde 5 bakanlık verilecek ve başbakan vekili Kürt olacaktı. Kürtçe, ülke genelinde Arapça'nın yanı sıra ikinci resmî dil olacaktı.

Bu anlaşmaya göre zaten otonom bir yapıya daha o zaman kavuşmuş.

2- İran-Irak Savaşı sırasında bu bölge, merkezî hükümetin kontrolünden çıkmış, İran saflarında Saddam Hüseyin'e karşı yer almıştı. Saddam Hüseyin savaştan önce 11 Mart 1970 anlaşmasını kaldırmış ve 1974'te Kürt bakanları meclisten çıkarmıştı. Bu durum üzerine Barzaniler isyan etmişlerdi. Bu durum Irak için çıkan savaşı kötü etkiledi, çünkü Saddam Hüseyin'e karşı Kuzey Irak, İran ile ittifak etmiştir.

-Buna göre de zaten kendi başına karar alıp savaş bile açabiliyor.

3- Birinci Körfez Savaşı öncesi ve savaş sırasında Saddam Hüseyin'den kaçan on binlerce Kürt, Türkiye'ye sığındı. Türkiye tarafından kurulan kamplarda Kürt mültecilere sağlık, barınma ve giyim yardımları yapıldı -ki bu yardımları yapanlar Bakurê Kürdistan halkı idi-. Saddam Hüseyin devrilip Kürt liderler yeni dönemde söz sahibi olana kadar yurt dışına Türk Pasaportu ile çıktılar.

-Buna göre de farklı devletler ile hukuki düzlemde anlaşma yapabilmişler.

4- Birinci Körfez Savaşı'ndan sonra çıkarılan uçuş yasağından dolayı bölge bugüne kadar Bağdat'ın yönetimi altında değildir. Bölge Kürdistan Parlementosu'nun kontrolü altındadır.

-Irak Parlementosu ile ilişkilerini istediği zaman kesmiştir.

5- Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi ile Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin arasında çıkan anlaşmazlıklardan dolayı bölge ikiye bölünmüşse de, son yıllarda birleşme sürecine girilmiştir.

-Partiler nezdinde kendi yönetimini de kurmuştur.

Birde Gündelik Yaşamdan bazı kesitler sunalım:

1- Kendisine ait bir parlementosu ve parlementerleri var.

2- Seçim zamanı gelmiş ve geçmiş olmasına rağmen seçimi yaptırmama pratiği var.

3- İstediği kadar asker alıp istediğini terhis edebiliyor.

4- İstediği zaman vergilendirme yapıp ölçüsünü belirleyebiliyor.

5- İstediği zaman istediği ülkeye gidip diplomatik ilişkiler geliştirip tanınma düzeyi bulunuyor.

6- Yer altı ve yerüstü zenginliklerini istediği şekilde kullanıp satıyor.

7- Irak parlementosunun reddine rağmen kendi aldığı karar ile Türk ordusuna yer veriyor.

8- Her alanda gücü olan bir istihbarat yapılanması bulunuyor.

Bunlar var ve gündelik yaşamdan verilecek daha bir çok örnek var. Bunlar birebir bağımsızlık kavramını karşılayan örneklerdir. Peki bunlar kendi başına devlet olmuş olmayı da getirmiyormu? Bağımsızlık tanımında var olan tüm özellikleri taşıyan bu durumlara ne ekleyecek,  yada eklemeyi düşünüyor Kâk Barzanî?

Düzey ve durum bu iken çıkan sonuç nedir bir de ona bakalım;

- Uzun bir süredir maaş alamayıp çocuğunu doyuramayan aç ve perişan Peşmerge ve memurlar.

- Ekonomik anlamda hiçbir şekilde üretimsel bir faaliyeti geliştirmeyip sürekli tüketime endeksli bir yapı.

- Ekonomik olduğu iddia edilen ama siyasi anlamda bir türlü rayına girmeyen kriz.

- Toplumsal anlamda ahlaki ve vicdani olarak büyük bir yozlaşma ve çöküntü.

- Kendi halkından olan diğer partiler ile kanlı bıçaklı olma.

- Kürt olup diğer ülkelerden göç eden halka mülteci deyip, baskı zulüm ve işkence tarzında uygulama.

KDP hükümeti Başurê Kürdistan’da bu kadar rahat atını koşturmasına rağmen eğer halen hiçbir soruna cevap olamıyorsa sorun ‘Bağımsız Kürdistan’ ın olup olmaması değildir. Çünkü fiiliyatta bağımsız olan Başurê Kürdistan’ın ihtiyacı Bağımsızlık söylemi değil. Halkı üretime dahil edip gelirden pay elde etmesini sağlamaktır. Bu da geliştirilecek olan politik adımlar ve siyasi hamleler ile oluşturulacak yeni yapılanmanın getirisi olacaktır.

Bağımsızlık fiili olarak yaşanırken hal bu hal ise söylendiği gibi, Mesud Barzani’nin dile getirdiği Bağımsızlık tabiki de, söylemden ibarettir. İstense de istenmese de elini vicdanına koyacak olan herkes şunu çok iyi görecektir. Kürt halkının ihtiyacı “Bağımsız isimli Bakımsız Kürdistan” değil. Demokratik bir yapılanma ile Özgür yaşam imkanlarının yaratılmasıdır.

Bewar Ardalan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Cudî Şengal
Du gel û du rê

ARAMA